Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 13 maja

13-05-2013 07:25
13.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 13 maja.

RZECZPOSPOLITA

Główny geolog kraju, Piotr Woźniak, nie chce, by Amerykanie inwestowali w gaz łupkowy w Polsce - wynika z notatki dyplomatycznej kraju zainteresowanego inwestycjami w Polsce, do której dotarła gazeta. Autor notatki uważa, że chce zagranicznych, szczególnie amerykańskich inwestycji w polski gaz łupkowy. (s. A1)

BGŻ może zmienić właściciela. Holenderski Rabobank sonduje możliwość sprzedaży kontrolnego pakietu polskiego banku - wynika z informacji "Rz". (s. A1, B1)

Cenowa wojna na rynku handlowym. Wielka obniżkowa akcja Tesco mobilizuje konkurentów. (s. B2)

Cezary Stypułkowski, prezes BRE Banku nie zgadza się z uproszczonym podejściem do oceny polskich banków przez agencje ratingowe. BRE może jesienią wyjść na rynek z emisją we frankach szwajcarskich. (s. B16)

BLOOMBERG BUSINESSWEEK

Grażyna Piotrowska-Oliwa o kulisach gazowego memorandum. Była prezes PGNiG, nie traktuje decyzji rady nadzorczej spółki jako merytorycznej oceny swojej pracy. (s. 8)

PARKIET

W ramach prac nad aktualizacją wieloletniej strategii KGHM zlecił jednemu z banków inwestycyjnych analizę dotyczącą scenariusza działań w przypadku hipotetycznego wrogiego przejęcia - dowiedział się "Parkiet". (s. 1)

Niższe koszty zakupów materiałów pozwolą poprawić wyniki Trakcji w przyszłości - ocenia w wywiadzie prezes spółki, Roman Przybył. (s. 5)

PULS BIZNESU

Wielkie sprzątanie w grupie PKP. Profesjonalny departament audytu, procedury antykorupcyjne, komórka bezpieczeństwa, kodeks etyczny pracownika - to recepta na kolejowe patologie: nadużycia, wyciekające pieniądze czy nepotyzm. (s.2-3)

PZU wygrał apelację od kary UOKiK w sprawie ograniczania konkurencji na rynku polis pracowniczych. Stawką w grze jest 50 mln zł kary, które urząd nałożył na towarzystwo w 2007 r. Jeśli kara zostanie uchylona, to PZU będzie mogło rozwiązać rezerwę. (s.4)

Według władze upadłego Sky Clubu wierzyciele mogą zostać spłaceni nawet w 100 proc. Syndyk twierdzi, że nie odzyskają nic. (s.4)

Kompania Węglowa wydłużyła do końca czerwca termin, w którym chce znaleźć partnera do budowy elektrowni wartej 1,5 mld euro. (s.5)

Firmy znad Wisły mają szansę zarobić na norweskich inwestycjach w drogi, koleje i lotniska. Do wzięcia jest 27 mld zł rocznie. (s.10)

Producent opakowań Ergis myśli o zastąpieniu obligacjami kredytem bankowym. Decyzja we wrześniu. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Miasta pozbywają się swoich spółek. Napięta sytuacja finansowa w samorządach zmusza lokalne władze do przeglądu spółek, których są właścicielami lub udziałowcami, pod kątem ewentualnej sprzedaży. (s. A5)

Europejski rynek ucieka motoryzacyjnym koncernom. W ubiegłym roku w Europie sprzedało się zaledwie 12 mln nowych aut. To najgorszy wynik od 1995 roku. (s. E5)

Mija rok od czasu, gdy kłopoty firm budowlanych zaangażowanych w realizację inwestycji infrastrukturalnych wypłynęły na powierzchnię. Największym graczom wciąż grozi upadek. (s. E6)

Zamiast zarządzonej intensyfikacji prac związanych z gazem łupkowym mamy widoczne spowolnienie. Entuzjazm firm zaangażowanych w poszukiwania gazu mocno przygasł. (s. E8)

W tym półroczu spodziewana jest decyzja rządu w sprawie konsolidacji zbrojeniówki. Powstanie narodowego koncernu jest niemal przesądzone. (s. E8)

Integer szuka inwestora chętnego na zakup części udziałów w spółce InPost. Spółka rozmawia z 8-9 podmiotami, wśród których są zarówno gracze branżowi jak i duzi inwestorzy private equity. (s. A11)

Spółki z Catalyst mają problem ze spłatą długów. (s. A15)

(PAP)

kuc/ seb/