Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 11 lutego

11-02-2013 07:29
11.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 11 lutego.

RZECZPOSPOLITA

W najbliższym czasie rozpocznie się wybór wykonawców dróg z dotacji UE na lata 2014-2020. Prace mają być zaplanowane w ten sposób, by budowy były realizowane sukcesywnie. (s.B1)

Likwidacja kilkunastu połączeń, pozbycie się 10 samolotów i zwolnienie ok. 600 osób - takie będą pierwsze decyzje Sebastiana Mikosza, prezesa LOT. (s.B3)

W 2012 r. eksport rolno-spożywczy na rynek rosyjski wzrósł o 30 proc. Sięgnął 1 mld euro. (s.B4)

Sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz kończy się złoże. Jeśli nie powiedzie się jej plan dojścia do złóż nieczynnej kopalni węgla Jan Kanty w Jaworznie, wymagający wydrążenia 14 km wyrobisk (inwestycja za co najmniej 600 mln zł), kopalnia zostanie zamknięta. Inwestycją interesuje się Węglokoks, który w tym roku ma debiutować na GPW. (s.B6)

Zdaniem analityków inwestycje w akcje rosyjskich spółek dadzą w tym roku zarobić, trzeba jednak zachować ostrożność. (s.B7)

Wierzę, że w drugiej połowie roku rynek reklamy telewizyjnej nie będzie już w Polsce spadał - ocenia prezes grupy TVN Markus Tellenbach. W wywiadzie dla "Rz" poinformował, że styczeń i luty zaskoczył dużym popytem na reklamy telewizyjne. (s.B16)

PARKIET

Na wynik handlującej obuwiem spółki Prima Moda w ubiegłym roku wpłynęły niższe marże. Firma spodziewa się trudnego roku, ale liczy na wzrost sprzedaży. Wewnętrzna reorganizacja ma poprawić marże i obniżyć koszty operacyjne. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Obumiera akcjonariat obywatelski - sztandarowy projekt poprzedniego ministra skarbu Aleksandra Grada. Na akcje PHN zapisało się ledwie 6 tys. drobnych inwestorów. (s.19)

PULS BIZNESU

CAPEX Grajewa zamknie się w 2013 r. kwotą ok. 140 mln zł - ocenia prezes spółki Wojciech Gątkiewicz. Rynek może spadać, ale grupa liczy na lepsze wyniki niż w 2012 r. Receptą ma być poszerzenie rynków eksportowych. (s.9)

Skotan chce pozyskać z emisji nowych akcji ok. 20 mln zł. Planuje inwestycje związane m.in. z produkcją pasz. (s.9)

Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego skupiający głównie małe i średnie firmy szykuje wniosek do prezesa UOKiK o zbadanie, czy dyrektor generalny Lasów Państwowych nie faworyzuje dużych firm przy sprzedaży drewna. (s.11)

W lutym na Poczcie Polskiej powstanie dwusetny mikrooddział Banku Pocztowego. To najszybciej rosnąca sieć w Polsce. Do końca roku bank chce otworzyć jeszcze sto takich placówek. W 2015 r. będzie ich już 360. (s.13)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Energetyka idzie na dietę. Oszczędności sięgną 500 mln zł. W tym roku na dobre rozkręcą się programy poprawy efektywności w Tauronie i PGE. Rezerwy są ogromne. (s.A9)

Stacje telewizyjne spodziewają się w tym roku sporego spadku wpływów z reklam. (s.A11)

Inwestorzy od środy będą mogli handlować na giełdzie akcjami PHN. Najmniej optymistyczna prognoza wśród zarządzających i analityków zakłada, że w dniu debiutu kurs spółki utrzyma się na poziomie ceny z oferty publicznej, czyli 22 zł. (s.A15) (PAP)

morb/