Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 8 marca

08-03-2013 07:22
08.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 8 marca.

RZECZPOSPOLITA

W styczniu produkcja sprzętu gospodarstwa domowego w Polsce wzrosła o 16 proc. Cały rok zapowiada się dla tej branży bardzo dobrze, co wpłynie także na wyniki eksportu. (s.B1)

Koncerny naftowe Rosnieft i ExxonMobil podpisały umowę, która dopuszcza Rosjan do udziału w eksploatacji 20 działek Exxonu w Zatoce Meksykańskiej. Rosjanie dostali też prawo zakupu (s.B4)

Strata Przewozów Regionalnych za 2012 rok wyniosła ok. 54 mln zł. Jest o 71 mln zł mniejsza niż przewidywała prognoza. (s.B6)

Wybierając nowych członków nadzoru państwowych firm, resort skarbu zadba o zrównoważony udział kobiet i mężczyzn. Tak, by do 2015 r. w radach było co najmniej 30 proc. pań. (s.B9)

PARKIET

Dyskusja na temat planowanych zmian w funduszach emerytalnych koncentruje się przede wszystkim na ich wpływie na finanse publiczne. Zapomina się o roli OFE dla giełdy, czy szerzej - gospodarki. Eksperci są zgodni, że dzięki pojawieniu się funduszy emerytalnych polski rynek kapitałowy zaczął rozwijać się szybciej. (s.1,20)

Kurs LPP bije rekordy. Wczoraj w trakcie sesji notowania sięgały nawet 5369 zł. LPP ma najwyższą cenę akcji na GPW. (s.1,3,24)

Kursy wszystkich notowanych na giełdzie producentów słodyczy są poniżej średnich wycen analityków. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Szwajcarski bank centralny w ubiegłym roku wydał równowartość 199 mld USD na obronę kursu franka przed umocnieniem się ponad poziom 1,2 zł za euro. Wyższy poziom byłby szkodliwy dla szwajcarskiej gospodarki, która połowę swojego PKB wytwarza dzięki eksportowi. (s.16)

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w największych miastach spadły do pułapu z 2006 r. - oceniają analitycy. Tanie są również kredyty. Ale czy to wystarczy, by Polacy rzucili się do kupowania mieszkań? (s.19)

PULS BIZNESU

Inwestycje w sektorach IT, Kosmetycznym i tekstylnym - na to jest szansa w tym roku. (s.2)

Carlsberg do końca 2014 roku zwiększy moce produkcyjne o 20 proc. (s.5)

W 2012 roku wydatki majątkowe samorządów spadły o 7 mld zł. Poprawy szybko nie będzie. Nie pomogą nawet przyszłoroczne wybory. (s.6)

ABW rozbija stalową mafię. Agenci zatrzymali wczoraj sześciu prezesów i właścicieli firm podejrzanych o wyłudzanie VAT. To dopiero początek aresztowań. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

PKO BP mocniej postawi na ubezpieczenia. Nie chce jednak sprzedawać polis krajowych towarzystw. Pomysł jest dużo bardziej ambitny - utworzyć spółkę, a partnera poszukać wśród największych światowych ubezpieczycieli. Zarząd rozesłał już do nich pytania. (s.1)

morb/