Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 4 października

04-10-2013 07:31
04.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 4 października.

RZECZPOSPOLITA

Po kryzysowym spadku zaczyna znów rosnąć rynek turystyki medycznej. Rozwój w tym obszarze zaczął wspierać program promujący polskie lecznictwo za granicą, do którego przystąpiło już 40 podmiotów - szpitali, specjalistycznych klinik, sanatoriów, ośrodków wellness i spa. (s.B1)

Resort skarbu przygotował trzecią koncepcję sprzedaży akcji największego producenta cukru w Polsce. Propozycje nie podobają się plantatorom i pracownikom. (s.B3)

Paged przygotował plan restrukturyzacji spółki zależnej Paged Meble na lata 2013-2016. Zakłada on m.in. przesunięcie pozostałej kwoty kredytu inwestycyjnego z 2007 r. o 12 miesięcy. Zmieniono harmonogram spłat, zmniejszono wysokość rat kapitałowych. (s.B12)

PARKIET

Wśród analityków dominuje optymizm. Oceniają, że mimo dotychczasowych, mocnych zwyżek w segmencie średnich i małych spółek mWIG40 do końca roku wzrośnie jeszcze o ponad 5 proc., a sWIG80 o 8 proc. - wynika z ankiety przeprowadzonej przez "Parkiet". (s.1,3)

Analitycy oceniają, że dobra sytuacja na rynku mieszkaniowym będzie się utrzymywała. Wiele mogą ugrać zwłaszcza firmy z dużym bankiem ziemi, z możliwością zadłużania się. (s.6)

Krzysztof Piór, nowy prezes Radpolu, zapowiada zmiany organizacyjne w spółce, które doprowadzą do wzrostu sprzedaży. W planach jest przeorganizowanie służb sprzedażowych i zwiększenie nacisku na rozwój eksportu. Prezes opowiada się za wypłatą dywidend przez spółkę, jeśli sytuacja finansowa będzie sprzyjająca. Spółka będzie rozwijać się organicznie. "Kupiliśmy kilka firm i teraz musimy się skupić na pełnym wykorzystaniu ich potencjału" - poinformował prezes. (s.7)

GAZET WYBORCZA

Komisja Europejska szykuje się do nałożenia kary na Gazprom za praktyki monopolistyczne wobec Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Firmie grozi nawet 15 mld USD grzywny. (s.15)

PULS BIZNESU

Do końca miesiąca ma zapaść decyzja w sprawie sprzedaży banku. Oferenci się już zgłaszają - BNP Paribas, Pekao i Santander. (s.3)

Sprzedaż BGŻ przełoży się nie tylko na biznes bankowy, ale i na ubezpieczeniowy. Od tego, kto z trójki - Santander, NBP Paribas i Unicredit wygra wyścig po bank, będzie zależało, który ubezpieczyciel uzyska dostęp do okienek banku. BGŻ jest związany strategicznymi sojuszami z dwoma ubezpieczycielami. W zakresie produktów dla rolników jest to poznańska Concordia, pozostałe rodzaje polis dostarcza Aviva. (s.3)

Przed aukcją częstotliwości, która zdecyduje o kształcie rynku internetu LTE, operatorzy nie ustają w szczypaniu konkurentów. (s.5)

Pieniądze z Unii szeroko popłynęły w wakacje. PARP, BGK i resort gospodarki zrobiły 111,81 proc. planu i wypłaciły firmom ponad 1 mld zł. (s.6)

Scanmed, spółka medyczna, chce przejmować przychodnie i szpitale. Liczy też na turystów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. (s.9)

Izba zrzeszająca towarzystwa emerytalne prosi Komisję Europejską o ocenę rządowych planów. Bruksela przyjrzy się zmianom w OFE. (s.10)

Sądny tydzień Polimeksu. Wierzyciele mają dwa wyjścia - poluzowanie gorsetu albo upadłość. Zarząd przekonuje, że pierwsza opcja bardziej się opłaca. (s.10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Nie ma - wymyślimy. Brakuje - dopiszemy. Kreatywna księgowość stała się lekiem na wiele gospodarczych problemów. Chętnie sięgają po nią nie tylko firmy, ale także państwa. (s.A23) (PAP)

morb/