Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 19 kwietnia

19-04-2013 07:36
19.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 19 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Prawdziwym celem akcji dyskredytującej OFE jest zabranie ludziom ich emerytalnych pieniędzy - poinformował "Rz" prof. Leszek Balcerowicz. (s.A1,A12)

Budżet skorzysta na niskich rentownościach. Oszczędności na rekordowo nisko oprocentowanym długu mogą wynieść w tym roku 1,5 mld zł. (s.B1)

Na dwa lata przed końcem unijnego okresu budżetowego Polska zakontraktowała 85 proc. funduszy z polityki spójności - wynika z danych Brukseli. (s.B2)

PKP PLK chce do końca roku ogłosić ostatnie przetargi na inwestycje finansowane z UE. (s.B4)

Jamał II przyniósł Polsce stratę wizerunkową. Prezydent RP zwraca uwagę na brak przepływu informacji i koordynacji działań w sprawie projektu nowego gazociągu. (s.B5)

Sieci handlowe przyznają,. że ten rok zapowiada się pod względem sprzedaży fatalnie. (s.B9)

Małgorzata Kołakowska, prezes ING Banku Śląskiego, ocenia, że ten rok będzie dla banków trudniejszy. Jej zdaniem I kw. nie zaskoczył ani pozytywnie, ani negatywnie. "Zakładaliśmy, że dopiero w drugiej połowie roku powinna nastąpić poprawa koniunktury. Widzimy, że popyt, w szczególności ze strony klientów indywidualnych, na zaciąganie zobowiązań długookresowych, jest mniejszy" - powiedziała. "Prognozowaliśmy też, że sprzedaż nowych kredytów hipotecznych na całym rynku będzie w tym roku niższa niż w poprzednim, szacujemy, że ten spadek wyniesie ok. 15 proc." - dodała. (s.B16)

PARKIET

Prezes KGHM Herbert Wirth twierdzi, że nie ma podstaw do obniżania prognoz wyników na ten rok, a spadki cen miedzi są jedynie odreagowaniem po wcześniejszych wzrostach. (s.1,5)

Długa zima negatywnie wpłynęła na wyniki firm obuwniczych i odzieżowych. Kwiecień przyniósł poprawę sprzedaży. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

"Pokój jest za mały" - dlatego dyrekcja Komisji Europejskiej ds. środowiska nie zaprosiła europoseł Leny Kolarskiej-Bobińskiej na konsultacje społeczne o łupkach. (s.18)

PULS BIZNESU

Credit Suisse, gracz numer trzy pod względem obrotów na GPW, przenosi handel akcjami z Warszawy do Londynu. Główna przyczyna tej decyzji to ostro spadające obroty. (s.5)

KGHM TFI i ARP chcą zarobić na grafenie. "Strategia grupy KGHM zakłada nie tylko inwestowanie w sektor wydobywczy, ale także w poszukiwanie innowacyjnych możliwości wykorzystania pierwiastków i metali. Projekt grafenowy świetnie się w to wpisuje" - powiedział Marcin Chmielewski, prezes KGHM TFI. (s.7)

Analitycy przekonują, że nie grożą nam głębokie spadki indeksów na GPW. Oceniają, że druga połowa roku powinna być dużo lepsza. (s.16)

NWR opublikował dane o sprzedaży i produkcji w I kw. W efekcie notowania spółki spadły w czwartek do najniższego poziomu w pięcioletniej historii obecności spółki na GPW. (s.16) (PAP)

morb/