Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 15 marca

15-03-2013 07:21
15.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 15 marca.

RZECZPOSPOLITA

Bezradni europejscy klienci linii lotniczych będą lepiej traktowani i łatwiej będzie im uzyskać odszkodowanie, kiedy LOT jest opóźniony, odwołany albo przekierowany. Tak wynika z nowych propozycji Unii Europejskiej. (s.B7)

W ostatnim czasie widoczny jest ilościowy wzrost rynku słodyczy za sprawą rosnącej sprzedaży marek własnych. "Nie można wykluczyć przy tym, że w 2013 r. wzrost ilościowy będzie wyższy od wartościowego" - ocenia Witold Ziobrowski, dyrektor zarządzający marki Wedel. Odczuwalna jest presja cenowa, a drogie surowce nie pomagają w uzyskiwaniu dobrych marż. Lotte Wedel ma 19,2 proc. udziału w kategorii tabliczek czekoladowych i 12,3 proc. w całym rynku produktów czekoladowych w Polsce. (s.B16)

PARKIET

Dla kilkunastu firm notowanych na GPW tegoroczna stopa dywidendy może przekroczyć 7 proc. W tym gronie są m.in. Synthos, PZU, Busimex, Eurotel, Żywiec oraz spółki z grupy Asseco. (s.1,3)

Asseco Poland natknęło się na przeszkody przy forsowanym od kilku kwartałów pomyśle budowy największej w Polsce firmy integracyjnej. Miała powstać na bazie kilku średniej wielkości spółek IT. W zeszłym roku do grupy dołączyła ZETO Łódź, w tym roku ZETO Bydgoszcz. Rzeszowska firma chciała też kupić ZETO Poznań i ZETO Białystok, ale transakcji nie udało się sfinalizować. Spółka informuje, że sprawa zakupu tych dwóch podmiotów pozostaje otwarta. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Komisja Europejska domaga się od Polski podwyżki VAT na produkty medyczne. To pogrąży szpitale. (s.10)

Jeśli obiad w restakuracji to pizza lub żurek. Co trzeci Polak w ogóle nie stołuje się poa domem, bo go nie stać. A kiedy już to robi, wydaje najwyżej 35 zł. (s.15)

Europarlament poparł proponowane przez Brukselę zaostrzenie polityki klimatycznej w energetyce, mimo protestów polskich posłów przeciwnych planom ręcznego sterowania cenami praw do emisji CO2. (s.18)

PULS BIZNESU

KNF zbadał transakcje na rynku zielonych certyfikatów. Nie dostrzegł nieprawidłowości. (s.5)

PPG szuka generalnego wykonawcy gigantycznego osiedla pod Moskwą. Chce go wybrać do wakacji. "Jesteśmy w trakcie rozmów z trzema spółkami: francuskim Bouyguesem, rosyjskim Petroholdingiem i polskim Unibepem" - powiedział Gustaw Groth, wiceprezes PPG. (s.7)

Polscy konsumenci królują w pesymizmie. W oczach polskich rodzin nasza gospodarka przeżywa dramat porównywalny z greckim i hiszpańskim. (s.9)

NFOŚiGW idzie na pomoc przeżywającej kłopoty branży mikroinstalacji OZE. Chce stworzyć program wsparcia na ponad 600 mln zł. (s.20) (PAP)

morb/