Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 15 lutego

15-02-2013 07:29
15.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 15 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Ceny energii elektrycznej w hurcie są w ostatnich tygodniach średnio o 20 proc. niższe niż w lutym 2012 roku. To efekt spowolnienia w gospodarce i spadającego popytu przy jednoczesnym wzroście produkcji elektrowni wiatrowych. (s.A1,B4)

Giełdowe spółki wolą emisję obligacji niż akcji. Wartość papierów dłużnych sprzedanych w 2012 roku zwiększyła się blisko dwukrotnie. (s.B1)

W 2012 r. liczba abonentów stacjonarnego dostępu do sieci wzrosła tylko o 3,6 proc., a przychody operatorów z tej usługi o 4,6 proc. (s.B2)

Do końca 2014 r. PGNiG chce ograniczyć do ok. 14 z 53 obecnie liczbę firm zależnych. Spółka liczy na spadek kosztów. (s.B4)

W USA, Australii, Niemczech, Anglii czy Kanadzie wciąż więcej osób czyta gazety niż odwiedza portale społecznościowe i witryny z newsami w sieci. (s.B5)

Po gazie kolej na ropę z pokładów łupków bitumicznych. W 2035 r. może ona stanowić 12 proc. całego wydobywanego na świecie surowca. Do tego będzie tańsza od tradycyjnej. (s.B5)

Urząd skarbowy w USA wypłacił w ubiegłym roku rekordową sumie 125,4 mln USD za doniesienia o oszustwach podatkowych. (s.B8)

PARKIET

Noble Securities powalczy o nowych klientów. Broker uruchomił właśnie biuro obsługi klientów instytucjonalnych. Na razie będzie obsługiwał instytucje na rynku akcji. W planach jest jednak poszerzenie oferty o rynek terminowy. (s.1,17)

Derek White ma pełne zaufanie zarządu KGHM i nie ma żadnych planów odwoływania go ze stanowiska prezesa KGHM International. Nie ma też zamiarów jakichkolwiek roszad personalnych w zarządzie tej firmy - powiedział "Parkietowi" Adam Sawicki, wiceprezes KGHM ds. korporacyjnych. Według doniesień prasowych, MSP oczekuje zmian w zarządzie kupionej rok temu firmy, by uzyskać większa kontrolę nad kluczową inwestycją - budową kopalni w Sierra Gorda w Chile. "Derek White jest związany z branżą wydobywczą od ćwierć wieku i spekulacje o wymianie go na 'człowieka z Warszawy' zostały źle odebrane za granicą" - mówi osoba związana z KGHM. (s.1,4)

Mimo że w czwartek rada nadzorcza KGHM rozpoczęła posiedzenie rano, do wieczora nie zakończyło się omawianie budżetu na 2013 rok, czyli wyników i nakładów inwestycyjnych. (s.4)

Nowopowołana rada nadzorcza Polimeksu-Mostostalu wybierze firmę headhunterską, która pomoże wyłonić nowego prezesa i zajmie się tym od razu - dowiedział się "Parkiet". (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Najnowsze dane Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego o pozwoleniach na budowę nie pozostawiają złudzeń - firmy wykonawcze i producenci materiałów najgorsze mają przed sobą. (s.14)

Rosyjski koncern Rosnieft może dostać od amerykańskiego koncernu ExxonMobil udziały w gigantycznych złożach gazu na Alasce. W zamian Rosjanie zaproponowali Amerykanom po 33 proc. udziałów w siedmiu koncesjach na poszukiwanie i eksploatację podmorskich złóż. w rosyjskiej Arktyce. Firmy snują już dalsze plany współpracy. Rozważą budowę zakładu do skraplania gazu na eksport na rosyjskim Dalekim Wschodzie. To wyzwanie dla Gazpromu, który obecnie ma zagwarantowany ustawowo monopol na eksport gazu z Rosji. (s.15)

PULS BIZNESU

Bruksela chce zmienić przepisy środowiskowe. Z zakończonego niedawno unijnego szczytu budżetowego polscy politycy wrócili z tarczą. Wynegocjowali na inwestycje w latach 2014-2020 ponad 300 mld zł. "Jeśli jednak Parlament Europejski zmieni dyrektywę dotyczącą przeprowadzania ocen oddziaływania na środowisko, większości projektów nie uda się zrealizować, a unijne dofinansowanie nie zostanie w pełni wykorzystane" - mówi Janusz Mikuła, ekspert w dziedzinie środowiska, były wiceminister rozwoju regionalnego. (s.4)

W 2012 roku firmy rzadziej niż rok wcześniej angażowały windykatorów do odzyskiwania należności. (s.12) (PAP)

morb/