Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 12 kwietnia

12-04-2013 07:11
12.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 12 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Kolejnych 80 zawodów chce otworzyć Jarosław Gowin. Reforma deregulacyjna nabiera tempa. Jest już gotowa lista profesji, które obejmuje trzecia transza deregulacji - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Otwarte mają zostać m.in. zawody związane z finansami: makler papierów wartościowych i giełd towarowych, agent firm inwestycyjnych czy rzecznik patentowy. (s.A1,A2)

Bruksela mówi "tak" dla największych inwestycji. Blisko 200 mln zł dotacji z "Innowacyjnej gospodarki" trafi do firm Brembo i Kronospan. Chodzi o pieniądze unijne z "Innowacyjnej gospodarki" na inwestycje o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki. (s.B1)

O połowę mniej rentowne niż w latach 2007-2009 jest dziś budowanie mieszkań. Dlatego deweloperzy i wykonawcy szukają oszczędności.(B2,B3)

O połowę mniej rentowne niż w latach 2007-2009 jest dziś budowanie mieszkań. Dlatego deweloperzy i wykonawcy szukają oszczędności. Wysokość marż deweloperskich przed kryzysem finansowym w 2008 r. wynosiła średnio 40 procent, choć wiadomo, że niektóre projekty mieszkaniowe przynosiły nawet 100-procentowe lub jeszcze większe zyski. (s.B2,B3)

Z "n" i Cyfry+" do nc+ migrowało około 150 tys. klientów. To zgodne, a nawet wyższe od naszych pierwotnych planów - powiedział Julien Verley, prezes platformy cyfrowej nc+. Prezes nC+ przeprasza klientów. (s.B16)

PARKIET

Szykują się zmiany u maklerów. Podczas walnego zgromadzenia Izby Domów Maklerskich mają zapaść decyzje o zmianie statutu tej organizacji. Jak wy­ni­ka z in­for­ma­cji Parkietu, 25 kwiet­nia od­będzie się wal­ne zgro­ma­dze­nie Izby Domów Ma­kler­skich. Ma­ją na nim za­paść m.in. de­cy­zje o zmia­nie sta­tu­tu IDM.(s.17)

PGNiG interesuje się Ukrainą. Spółka widzi możliwość sprzedaży gazu do naszego wschodniego sąsiada oraz skorzystania z jego magazynów. Problemem są małe przepustowości gazociągów.(s.5)

Istnieje możliwość, aby poprzez notowaną na NewConnect spółke Prymus wprowadzić Gamrat na mały parkiet, a być może później także na GPW. Jako prezes prezes Gamratu szacuję jego wartość na 300-500 mln zł. Lentex wyceniany teraz na około 280 mln zł rozważyłby sprzedaż jego akcji, ale to kwestia ceny - powiedział Krzysztof Moska, akcjonariusz kilku spółek. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Rząd wycofuje się z obietnic dla rodziców.Przedszkola za złotówkę będą dopiero od września 2014 r. Miejsca dla młodszych dzieci jeszcze później. (s.1)

Waży się los miliardów złotych dla kasy państwa. Grupa energetyczna Energa powinna wejść na warszawską giełdę jeszcze przed wakacjami, ale przygotowania do sprzedaży akcji niepokojąco się ślimaczą. Nadal nie ma wybranego konsorcjum banków prowadzących ofertę, nie wiadomo kiedy prospekt emisyjny trafi do Komisji Nadzoru Finansowego.(s.17)

PULS BIZNESU

Polnord powalczy o rentowność. Na nic sprzedaż aktywów i odszkodowania, jesli deweloper nie zacznie budować w dużej skali. Spółka chce wkrótce sprzedawać 1,5-2 tys. mieszkańsegmentu popularnego rocznie. (s.5)(PAP)

seb/