Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 29 sierpnia

29-08-2013 07:09
29.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 29 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Holandia może dołączyć do Polski i zezwolić na odwierty gazu łupkowego. Rząd w Hadze twierdzi, że są one bezpieczne. (s.B1)

Niemal połowa Polaków (46,6 proc. badanych) uważa, że minister finansów powinien odejść - wynika z sondażu "Rz". (s.B2)

Prawo obniżające wysokość opłaty interchange może być uchwalone jeszcze w tym tygodniu. (s.B3)

W połowie października rząd USA będzie musiał ogłosić niewypłacalność, jeśli Kongres nie pozwoli mu na zwiększenie zadłużenia. (s.B6)

PARKIET

Inwestorzy indywidualni zaczynają wracać na warszawską giełdę. "W ostatnim czasie dało się zaobserwować większą aktywność inwestorów indywidualnych" - potwierdza Krzysztof Polak, dyrektor BM Alior Banku. Podobne obserwacje ma również Andrzej Zajko, zastępca dyrektora DM PKO BP. (s.1,17)

GAZETA WYBORCZA

Do końca roku na kolejnych 500 km autostrad i dróg ekspresowych zostanie wprowadzony system elektronicznych opłat za przejazd ciężarówkami i autobusami. (s.17)

PULS BIZNESU

Wicepremier Jacek Rostowski zamierza pozostać w rządzie do wiosny. Chce dokończyć nowelizację budżetu na 2013 r. i dopiąć budżet na rok przyszły. Ponadto chce doprowadzić do końca zmiany w OFE oraz nałożyć na finanse publiczne nową regułę wydatkową. Według informacji dziennika, wicepremier chce do jesieni zamknąć jeszcze jeden projekt - zamierza przeprowadzić przez parlament ustawę obniżającą progi ostrożnościowe długu publicznego w analogicznej skali do tej, w jakiej przetransferowane zostaną pieniądze z OFE do ZUS. (s.4)

Krajowa Spółka Cukrowa przekaże 110 mln zł dywidendy zaliczkowej. "Zarząd KSC kierował się dobra sytuacją ekonomiczno-finansową spółki oraz interesem właścicieli, przy jednoczesnym uwzględnieniu bieżących potrzeb (wydatków) w nadchodzącym roku obrotowym oraz planów inwestycyjnych na ten rok" - poinformował Bogusław Mazur, rzecznik KSC. (s.5)

Państwowa kasa ma kaca. Wpływy z alkoholowej akcyzy w pierwszym półroczu były o ćwierć miliarda niższe niż przed rokiem. Spada sprzedaż trunków i rośnie nielegalna produkcja. (s.6)

Dziś dojdzie do próby sił wśród akcjonariuszy LC Corp. Walne zdecyduje o emisji do 270 mln akcji (cenę ustali zarząd) dla dotychczasowych akcjonariuszy spółki na przejęcie od Leszka Czarneckiego, głównego właściciela dewelopera, wrocławskiego wieżowca Sky Tower. Sky Tower był od początku projektem LC Corp, jednak Czarnecki odkupił go pod koniec 2008 r., by zasilić dewelopera w gotówkę. Zapłacił 119 mln zł. W dniu ogłoszenia projektów uchwał akcjonariusze nie dowiedzieli się, czy kupią cały budynek, w jakim stopniu jest wynajęty i ile jest wart. (s.8)

Analitycy nie zachęcają do inwestowania w papiery firm energetycznych. Jeśli już, to w te dywidendowe. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Dokładny plan zmian w OFE będzie znany do końca tygodnia. Założenia do ustawy poznamy najwcześniej w połowie września. Rząd zajmie się nimi na posiedzeniu po 9 września. (s.A2)

3Legs chce sprzedać koncesje łupkowe na wschód od Gdańska. Spółka nie wstrzymuje jednak poszukiwań, tylko koncentruje siły w zachodniej części Pomorza. (s.A8) (PAP)

morb/