Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 28 lutego

28-02-2013 07:56
28.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 28 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Będzie łatwiej o kredyt. Nowa wersja rekomendacji T ożywi rynek pożyczek gotówkowych i ratalnych, ale boomu na razie nie będzie. Hamulcem jest rosnące bezrobocie. (s.B2)

Sukces Frugo pomógł FoodCare. o ponad 35 proc. do 652,5 mln zł zwiększyły się w 2012 roku przychody właściciela marek Frugo i Gellwe. W tym roku spółka stawia między innymi na dalszy rozwój eksportu. (s.B8)

W czerwcu lub lipcu będziemy mieli szczegółowe analizy dotyczące opłacalności budowy instalacji petrochemicznej w Gdańsku oraz popytu na jej wyroby - mówi Rzeczypospolitej prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz. Wstępnie można oszacować koszt budowy instalacji na 6-8 miliardów złotych. (s.B16)

PARKIET

Fala przejęć na GPW dopiero przed nami. W 2013 r. ogłoszono cztery wezwania do sprzedaży akcji spółek z warszawskiego parkietu. Będzie ich dużo więcej. Zdaniem analityków akcje na GPW są stosunkowo tanie i należy się spodziewać, że na rynku przejęć również w tym roku będzie się dużo działo. Wśród podmiotów, które mogą zmienić właściciela na rynku wymienia się takie firmy, jak Elzab, Netia, ABC Data, Amica, Ciech, Emperia, ES-System oraz Krakchemia. (s.04)

TP zapłaci unijną karę jeszcze w tym roku? Czterech na siedmiu ankietowanych przez "Parkiet" analityków uważa, że Telekomunikacja Polska jeszcze w tym roku będzie musiała zapłacić karę nałożoną na nią w 2011 roku przez Komisję Europejską. Chodzi o nieco ponad 127 mln euro, czyli dziś około 520-530 mln zł. (s.04)

Asbis płaci dywidendę. Będzie skupował akcje. Dystrybutor sprzętu IT?chce w 2013 r. zwiększyć zysk w dwucyfrowym tempie. Liczy na dynamiczny wzrost przychodów z marek własnych. (s.05)

Zapowiada się jeszcze jeden ciężki rok dla hut i dystrybutorów. Branża liczy na odwrócony VAT. W wersji mocno optymistycznej 1 października tego roku, a w wersji realistycznej 1 stycznia 2014 roku - to termin wprowadzenia odwróconego VAT w handlu prętami żebrowanymi. (s.07)

PULS BIZNESU

Cash Flow ma kłopoty z cash flow. Windykator nie wykupił w terminie obligacji. Grzegorz Gniady, prezes spółki, zapewnia, że problemy są chwilowe. (s.2)

France Telecom i Tepsa razem - na dobre i złe. Właściciel Orange Polska nie zmieni zaangażowania w spółkę ani zarządu. Razem skupią się na wdrożeniu nowej strategii. Rozwoju poszukają m.in. poprzez alianse. (s.4,5)

Żonglowanie miliardami. Wykonawcy autostrad szacują, że GDDKiA powinna im wypłacić 10 mld zł zadośćuczynienia za straty w kontraktach. Dyrekcja mówi o 3,8 mld zł. (s.10)

Wartość rynku faktoringu w 2012 r. przekroczyła 100 mld zł. 81,8 mld zł zgarnęły firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów - o 21,9 proc. więcej niż w 2011 r. Branża ciągle się rozwija. Od kilku lat rośnie w tempie około 20 proc. rdr. (s.VI)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Niemcy stawiają na gaz łupkowy. To dobrze i źle dla polskich planów. Nowe stanowisko Berlina to przychylny klimat w UE, ale i mniejsza opłacalność wydobycia w naszym kraju. (s.A6)

Pierwszy raz od co najmniej pięciu lat w Polsce przybyło sklepów. Rośnie już nie tylko liczba monopolowych i placówek wielkich sieci. Dynamicznie rozwija się franczyza. W grudniu 2012 r. funkcjonowało w Polsce 318 tys. sklepów, czyli o ponad 2 tys. więcej niż pół roku wcześniej - wynika z raportu przygotowanego dla DGP przez Soliditet Polska. (s.A8)

Branża OZE na zakręcie. Energetyce wiatrowej kończą się projekty, rynek biomasy czeka załamanie, a we wszystkich uderza spowolnienie gospodarcze i brak środków na inwestycje. Na koniec 2012 r. łączna moc elektrowni produkujących zieloną energię zbliżyła się do 4,5 tys. MW, a produkcja wyniosła 6,3 GWh energii elektrycznej. Oznacza to wzrost rok do roku o 17 proc. i udział w krajowym zużyciu prądu na poziomie 4 proc. (w 2011 r. było to 3,4 proc.). (s.D1)

Giganci przejmują prywatne wiatraki. Kontrolowany przez Skarb państwa Tauron zamierza obniżyć ceny, po których kupuje energię od farm wiatrowych i siłowni wodnych. Branża alarmuje, że to pierwszy krok do przejęcia elektrowni. Prezes Tauronu Dariusz Lubera potwierdził w rozmowie z DGP, że spółka chce renegocjować stawki i że zwróciła się do swoich partnerów, od których kupuje czystą energię i zielone certyfikaty. (s.A10)

Rok 2013 w górnictwie będzie raczej chudy. Analitycy szacują wzrost zysków sektora w 2012 r. na 47 proc. Ten rok będzie już dużo gorszy - zyski Famuru, Kopeksu i Patentusa obniżą się o jedną czwartą do niecałych 300 mln zł. (s.A11)

(PAP)

mto/