Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 2 maja

02-05-2013 07:35
02.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 2 maja.

RZECZPOSPOLITA

Przedsiębiorcy już w tym roku płacą mniej za energię i liczą na dalsze obniżki taryf w przyszłym roku. O zmniejszenie stawek za prąd dla gospodarstw domowych nadal może być jednak trudno. (s.B1)

Całkowite koszty kredytu hipotecznego w złotych spadły w ciągu kilku miesięcy o 26 proc., a wysokość miesięcznej raty o ponad 14 proc. (s.B2)

KNF analizuje, czy premier, mówiąc o zmianach w zarządzie gazowniczej spółki, ujawnił informację poufną. (s.B2)

Komisja Europejska nie odpuści interwencji na rynku handlu emisjami CO2. Niewykluczone, że część uprawnień wycofa na stałe. (s.B4)

Według raportu Fundacji Bertelsmanna, Niemcom opłaca się być w trefie euro. Nie opłaca im się wracać do marki. (s.B6)

PARKIET

Jedenastu ekspertów od analizy technicznej wytypowało spółki do majowego portfela "Parkietu". Aż trzech z nich postawiło na Telekomunikację Polską, której akcje potaniały od początku roku o prawie 50 proc. Po jednym głosie otrzymały też m.in. PZU oraz Eurocash. (s.1,5,7)

Związkowcy Grupy Azoty nie są zadowoleni ze zmian w zarządzie. Mają za złe radzie nadzorczej, że nie poczekała z tak ważnymi decyzjami, aż dołączą do jej składu przedstawiciele załogi. (s.3)

Benefit Systems nie chce zwalniać tempa. W 2013 roku grupa ma znacząco poprawiać wyniki. (s.4)

Elemental Holding chce na przełomie I i II półrocza przenieść się z rynku NewConnect na rynek główny. W IPO zaoferuje do 24,5 mln nowych akcji. Spółka prowadzi dużo projektów inwestycyjnych, z których największy dotyczy linii do recyklingu aluminium. Jego wartość to 20-25 mln zł, z czego 11 mln zł ma pochodzić z funduszy unijnych. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

PKP wabi cenami. W czerwcu potanieją pociągi z Warszawy do Łodzi, z Poznania do Szczecina i na kilkunastu innych trasach. Ceny niektórych biletów spadną o ponad połowę. (s.15) (PAP)

morb/