Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 11 kwietnia 11-04-2013 07:22

11-04-2013 07:22
11.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 11 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Nordea wychodzi. Skandynawski koncern sprzedaje swoje polskie spółki - podaj "Rzeczpospolita". Wartość spółek Nordei w Polsce to ok. 2,8-4,3 mld zł. Nie wiadomo, czy grupa będzie sprzedawana w całości, czy w częściach. Na rynku spekuluje się, że przejęciem zainteresowany może być PKO BP. (s.A1, s.B1-B2)

Słaby popyt szkodzi meblom. W pierwszych miesiącach roku spadła produkcja mebli. Załamała się sprzedaż na rynku krajowym. W przypadku naszej firmy sprzedaż na rynku krajowym spadła o 60 proc. - powiedział Marek Kołakowski, prezes Mebelplast. (s.B5)

Kto potrzebuje budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Rosyjscy eksperci nie widzą ekonomicznego uzasadnienia dla inwestycji w nowe połączenie gazowe Jamał-Europa. (s.B5)

Pomimo trwającego w gospodarce spowolnienia 20 największych nadawców i operatorów płatnej telewizji wypracowało w 2012 roku 55,7 mld euro przychodów. To wzrost o 1,9 proc. - podsumowało Europejskie Obserwatorium Audiowizualne działające przy KE. (s.B6)

Kurczy się rynek tuszów i tonerów. Firmy w poszukiwaniu oszczędności ograniczają koszty druku. Coraz silnej dotyka to producentów tuszów. (s.B8)

Zbliża się Orange Polska. Dzięki połączeniu z PTK Centertel, operatorem sieci Orange, ma podnieść się efektywność sprzedaży usług i rynkowa konkurencyjność - powiedział w wywiadzie Maciej Witucki, prezes TPSA. Dodał, że bilans kosztów i oszczędności z fuzji w krótkim terminie wyjdzie około zera, na większe korzyści spółka liczy w sensie komercyjnym. (s.B16)

PARKIET

Mispol - ważą się losy obecności na giełdzie. Atmosfera wokół Mispolu robi się coraz bardziej gorąca. NWZA, które odbędzie się 9 maja będzie głosować nad powołaniem specjalnego rewidenta ds. szczególnych. Chce tego Bakalland, który ma pakiet akcji Mispolu. Prezes Bakallandu Marian Owerko ocenia, że litewski NDX oferuje za Mispol zbyt niską kwotę. (s.01, s.05)

Rynek pierwotny w letargu, szybko się nie obudzi. Trwa szturm debiutów na NewConnect. Jest tam już więcej firm niż na głównym parkiecie. Firmy nie kwapią się z debiutami na GPW, bo rynek jest trudny. Czy rozruszają go oferty spółek Skarbu Państwa? (s.03)

Pamapol. Ceny surowców wciąż są wysokie, ale nie rosną już tak szybko jak w ubiegłym roku, wyniki spółki mogą się poprawić. (s.04)

Obligacje PKN Orlen powinny dać robić więcej niż lokata. Ich oprocentowanie powinno być większe od obligacji skarbowych i oprocentowania lokat. (s.07)

GAZETA WYBORCZA

Niemcy nie tak bogaci? Największy majątek zgromadzili średnio Luksemburczycy - ponad 710 tys. euro na gospodarstwo domowe. Ale kolejne miejsca zajmują Cypryjczycy i Maltańczycy, a od Niemców bogatsi sią także Hiszpanie i Włosi. (s.19)

Gazprom znów straszy bałtycką rurą. Rosyjski koncern zasugerował, że jeśli Polska nie zgodzi się na budowę nowego gazociągu z Białorusi na Słowację, to może ułożyć przez Bałtyk dwie kolejne nitki rury Nord Streamu do Europy Zachodniej. (s.20)

PULS BIZNESU

OFE wolne od nałogu . Zwolennicy okrojenia portfeli funduszy emerytalnych są w błędzie, twierdząc, że inwestują składki wyłącznie w dług publiczny. Od kilku lat saldo inwestycji OFE w obligacje skarbowe jest ujemne. Zyskuje realna gospodarka. (s.1, s.4-5)

Izabela Leszczyna, posłanka PO, a wkrótce nowy zastępca ministra finansów, ma być człowiekiem Kowalskiego na Świętokrzyskiej. Będzie rzecznikiem praw podatnika - donosi "Puls Biznesu". (s.1, s.3)

Szpitalne sieci ruszają na łowy. Każda z trzecj grup medycznych planuje powiększyć się w tym roku o 1-2 lecznice. PCZ rusza z budową placówki w Przerzeczynie-Zdroju. (s.7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Siłownia Tauronu i KGHM może podzielić los Opola. Opłacalność bloku gazowego, który wspólnie chcę budować obie spółki, może być zbyt mała aby firmy zdecydowały się na realizację tej inwestycji. (s.A8)

Agencja Rozwoju Przemysłu ma coraz większy problem z Polimeksem-Mostostalem. Spółka szykuje się do drugiej fali zwolnień. Pracę ma stracić ponad 2 tys. osób. Tym samym zatrudnienie stopnieje do ok. 5,5 tys. osób. (s.A8)

Długa walka o obniżkę interchange może się niedługo zakończyć. Sieci handlowe staają się o zmniejszenie kosztów akceptacji kart od wielu lat, Batalia nabrała tempa przed dwoma laty, gdy zaangażował się w nią NBP. (s.E4)

Manewry gigantów telekomunikacji. Właściwie wszystkie firmy na rynku prowadzą nieformalne rozmowy na temat potencjalnej współpracy. Cel: zmniejszenie kosztów budowy sieci i przyspieszenie rozwoju oferty mobilnego internetu LTE. (s.A11)

kam/Powiadomienia przeglądarkowe są włączone.

Powiadomienia przeglądarkowe są wyłączone, włącz je ponownie w ustawieniach swojej przeglądarki.