Prezydent dopuszcza scenariusz referendum ws. euro

05-04-2013 07:58
05.04. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski dopuszcza scenariusz przeprowadzenia referendum w sprawie wejścia Polski do strefy euro, choć podkreśla, że barierą są zapisy konstytucji, a referenda nie mają mocy wiążącej.

Prezydent na pytanie dziennikarzy "Dziennika Gazety Prawnej", czy dopuszcza scenariusz referendum w sprawie euro powiedział:

"Dopuszczam, ale warto pamiętać, że barierą są zapisy konstytucyjne, a referenda w Polsce nie mają mocy wiążącej. Zawsze więc wróci pytanie, jak uzyskać konieczne 2/3 głosów w parlamencie. Referendum tego nie zapewni, ale może pomóc. Z punktu widzenia zwolennika pogłębionej integracji europejskiej oceniam, że nieodpowiedzialnością jest zapowiadanie tego, co jest dzisiaj niewykonalne. Po wyborach będzie widać, czy jesteśmy w stanie zmienić konstytucję".

Prezydent dodał, że referendum nie oznacza decyzji, ale może być wyraźną wskazówką.

"O tym, że dziś tej możliwości nie ma, sam się przekonałem, składając w Sejmie projekt wprowadzenia do konstytucji rozdziału "Polska w UE". Miał on także zmienić zapisy konstytucji uniemożliwiające dzisiaj wprowadzenie euro" - powiedział w wywiadzie dla "DGP".(PAP)

kba/ map/