Nie ma powodu by Polska miała "zdecydowanie najwyższe" realne stopy proc. w UE - Rostowski

20-02-2013 17:39
20.02. Warszawa (PAP) - Nie ma powodu, dla którego Polska miałaby mieć zdecydowanie najwyższe realne stopy procentowe w Europie - ocenił w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika The Times minister finansów Jacek Rostowski.

"Nie ma powodu, dla którego Polska miałaby mieć zdecydowanie najwyższe realne stopy procentowe w Europie" - powiedział Rostowski w wywiadzie, jaki ukazał się w środę na internetowej stronie dziennika.

We wtorkowym wystąpieniu w Sejmie minister zwrócił uwagę, że nawet gdyby Rada Polityki Pieniężnej obniżyła obecnie stopy procentowe o 100 pb to realne stopy procentowe w Polsce pozostałyby na najwyższym w Europie poziomie.

Minister w wywiadzie dla The Times ocenia, że okres źle prowadzonej polityki w strefie euro skończył się latem ubiegłego roku, a działania zapowiedziane wtedy przez EBC dają czas na "znalezienie długoterminowych rozwiązań".

"Mieliśmy dwa lata ekstremalnie źle prowadzonej polityki w strefie euro, co na szczęście skończyło się latem" - powiedział Rostowski.

"Spowolnienie w strefie euro i jego skutki dla Polski wynikają z tej źle prowadzonej polityki. Oczekujemy ożywienia ponieważ zła polityka skończyła się latem" - dodał.

W kontekście polityki prowadzonej w strefie euro Rostowski dodał, że "to zawsze przynosi ulgę, gdy przestanie się walić głową w mur".

W ocenie Rostowskiego niepewność dotycząca perspektyw członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej jest niekorzystna.

"Niepewność dotycząca Wielkiej Brytanii, która ostatnio narastała, naszym zdaniem jest bardzo niekorzystna, dlatego jej rozwianie będzie pozytywne. Byłoby nawet lepiej, gdyby referendum zarządzono wcześniej, ale nie mnie decydować" - powiedział Rostowski. (PAP)

fdu/ asa/