NBP powinien odgrywać istotną rolę w kształtowaniu poglądów Polaków na temat EMU - prezydent

03-04-2013 13:25
03.04. Warszawa (PAP) - NBP powinien odgrywać istotną rolę w kształtowaniu poglądów Polaków na temat wejścia Polski do strefy euro - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

"NBP ma swoją istotną rolę do odegrania (...). To niewątpliwie jest działanie na rzecz wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki. To jest działanie uczynienia jeszcze bezpieczniejszym całego polskiego sektora bankowego. To jest także działanie na rzecz trudnej sprawy, która wymaga od nas determinacji i współdziałania wszystkich, także niezależnych instytucji państwa polskiego - takich, jak NBP - mam na myśli uzyskanie realnej zdolności do rozstrzygania strategicznie ważnych kwestii dla Polski, jaką jest przyszłość polskiej obecności w strefie euro" - powiedział prezydent podczas uroczystości powołania nowych członków zarządu NBP.

"Dzisiaj ten problem jest problemem raczej czysto teoretycznym. Dlatego, że istnieją bariery: konstytucyjna, a także bariera niewypełnienia w pełni przez Polskę kryteriów z Maastricht" - dodał.

"NBP może i powinien odgrywać istotną rolę nie tylko w kształtowaniu poglądów Polaków, co do tego, na jakim etapie jesteśmy jeśli chodzi o uzyskanie realnej zdolności do rozstrzygania tej strategicznie ważnej kwestii. NBP również może być istotnym źródłem opinii o tym, czy te sprawy będą w przyszłości, na długo, sprzyjały polskim finansom, polskiej gospodarce" - ocenia prezydent.(PAP)

jba/ ana/