MF zdeterminowane, żeby płatnikiem emerytur z OFE był ZUS - źródła 19-03-2013 10:33

19-03-2013 10:33
19.03. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów jest zdeterminowane, żeby płatnikiem emerytur z otwartych funduszy emerytalnych był ZUS. Propozycją wyjściową do dyskusji ma być stopniowe przenoszenie środków z OFE do ZUS na 10 lat przed rozpoczęciem wypłaty świadczeń - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

"Propozycja rozpoczęcia stopniowego przenoszenia środków z OFE do ZUS na 10 lat przed emeryturą będzie jeszcze przedmiotem negocjacji i rozmów. Okres 10-letni został zaproponowany, żeby nie narażać środków zgromadzonych w OFE na wahania koniunktury i ryzyko, że wypłata świadczeń będzie miała miejsce w momencie +dołka+ np. na giełdzie" - powiedziała PAP osoba z Ministerstwa Finansów pragnąca zachować anonimowość.

Drugi rozmówca PAP potwierdza te informacje i zaznacza, że propozycje zawarte w liście to punkt wyjścia do dyskusji w ramach przeglądu systemu emerytalnego.

"To jest stanowisko Ministerstwa Finansów, teraz będzie ono przedmiotem konsultacji międzyresortowych oraz ze stroną zainteresowaną czyli funduszami. Natomiast jest determinacja, aby to ZUS był płatnikiem emerytur z OFE, także ze względu na sytuację finansów publicznych" - powiedział.

O liście wiceministra finansów Wojciecha Kowalczyka do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pisała na początku marca "Gazeta Wyborcza" informując, że resort finansów chce, aby na co najmniej 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki członka OFE zaczynały być stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego całość środków z OFE znajdowałaby się już w ZUS.

Podczas przeprowadzania ostatnich zmian w funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski mówił, że emerytury ze środków z OFE powinien wypłacać ZUS.(PAP)

bg/ osz/