MF przesuwa debatę o euro na 1 marca - źródło (opis)

13-02-2013 14:24
13.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów przesuwa na 1 marca bieżącego roku planowaną pierwotnie na 18 lutego, debatę na temat przyszłości Polski w strefie euro - poinformowało PAP źródło w resorcie. Odbędzie się ona już po sejmowej dyskusji na temat paktu fiskalnego oraz Radzie Gabinetowej.

"Debata o euro, w której mają wziąć udział prezes NBP Marek Belka oraz wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński została przesunięta na 1 marca. Wcześniej dyskusję o przyszłości Polski w strefie euro zainicjują: sejmowa debata nad paktem fiskalnym oraz posiedzenie Rady Gabinetowej" - powiedziała PAP osoba z resortu finansów.

Zgodnie z wypowiedzią premiera, sejmowa debata poprzedzająca ratyfikację paktu fiskalnego powinna się odbyć 19 lutego. Terminu posiedzenia Rady Gabinetowej jeszcze nie ma, jednak szef rządu powołując się na ustalenia z prezydentem Bronisławem Komorowski, informował, że odbędzie się ona w lutym.

W grudniu ubiegłego roku na nowo dyskusję o miejscu Polski w strefie euro rozpoczął premier Donald Tusk, informując, że dla wejścia do strefy euro potrzebny jest szerszy konsensus niż tylko koalicji rządowej, a wcześniej musi zostać wykonana analiza konstytucyjna, czy możemy przystąpić do wspólnej waluty bez zmiany ustawy zasadniczej.

Z kolei minister finansów Jacek Rostowski mówił, że Polska będzie gotowa ogłosić termin wejścia do strefy euro, gdy będzie pewna, że go dotrzyma. Dodał, że Polska chce wejść do eurolandu tak szybko, jak to tylko możliwe, ale korzystnie i bezpiecznie dla Polski.

W dyskusji zabrał głos również prezydent Bronisław Komorowski wskazując, że decyzje w sprawie przystąpienia do strefy euro powinny zapaść po wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku, a wcześniej należy skoncentrować się na spełnieniu kryteriów. (PAP)

bg/ jtt/