MF nie widzi obecnie konieczności nowelizacji budżetu - Rostowski

22-04-2013 12:37
22.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów nie widzi obecnie konieczności nowelizacji budżetu w związku z rewizją prognozy wzrostu PKB na 2013 r. do 1,5 proc. z 2,2 proc. prognozowane wcześniej - powiedział na konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski.

"Nie oznacza to automatyczności noweli budżetu. Dzisiaj nie widzimy takiej konieczności. Sam fakt rewizji PKB takiej konieczności nie powoduje" - powiedział Rostowski.

Wcześniej na konferencji Ludwik Kotecki, główny ekonomista resortu powiedział, że MF koryguje prognozę wzrostu na 2013 rok do 1,5 proc. z 2,2 proc.

"Na uwagę zasługuje obniżenie eksportu, jest to wynik słabego popytu u głównego partnera handlowego w UE. On w dużej części odpowiada za rewizję. Drugim czynnikiem jest konsumpcja, która w wyniku spowolnienia, braku ożywienia i przesuwania o kolejne kwartały powoduje, że konsumpcja nie będzie tak silna jak oczekiwaliśmy. Te dwa czynniki powodują, że zdecydowaliśmy na zamieszczenie wzrostu na poziomie 1,5 proc." - powiedział Ludwik Kotecki.

W budżecie na 2013 rok MF zakładał wzrost PKB na poziomie 2,2 proc. (PAP)

bg/ fdu/ map/ asa/