MF nie spodziewa się zdjęcia procedury nadmiernego deficytu w 2013 r. - Rostowski

22-04-2013 12:25
22.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów nie spodziewa się zdjęcia procedury nadmiernego deficytu w 2013 roku - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że resort podejmie działania, które sprawią, że w 2013 r. deficyt sektora obniży się do 3,5 proc. PKB, co pozwoli na zdjęcie procedury w przyszłym roku.

"Skutek tego (danych o deficycie za 2012 r. - PAP) jest taki, że w tym roku nie spodziewamy się oczywiście zdjęcia procedury nadmiernego deficytu. Niemniej jednak będziemy podejmowali działania, które zapewnią, że w tym roku deficyt sektora powinien osiągnąć poziom 3,5 proc. PKB co pozwoli na zdjęcie procedury w przyszłym roku" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Rostowski.

W poniedziałek GUS podał, że deficyt sektora finansów publicznych w 2012 r. wyniósł 3,9 proc. PKB.

Zarówno przedstawiciele resortu finansów, jak i Komisji Europejskiej, informowali w ostatnich tygodniach, że procedura nadmiernego deficytu może zostać zdjęta z Polski pod warunkiem, że deficyt sektora finansów publicznych za 2012 rok nie będzie wyższy niż 3,5 proc. PKB.

"Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku. Deficyt sektora publicznego w definicji EU wyniósł 3,9 proc. PKB, ale deficyt strukturalny, który wynikał z działań rządu przy konsolidacji finansów publicznych był przez Komisję Europejską oszacowany w lutym tego roku na poziomie 2,9 proc. PKB" - powiedział Rostowski.

"Różnica między tymi dwoma wynikami jest skutkiem recesji w Europie Zachodniej w ubiegłym roku i spowolnieniu w Polsce, a także polityka monetarna nie zareagowała wystarczająco szybko na to spowolnienie, w kontekście tego bardzo znaczącego postępu w konsolidacji finansów publicznych" - dodał. (PAP)

bg/ fdu/ jba/ nik/ gor/