MF na koniec lutego sfinansowało 51 proc. potrzeb pożyczkowych '13 - Marczak

28-02-2013 15:40
28.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów na koniec lutego ma sfinansowane 51 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych wynoszących 145 mld zł - poinformował w czwartek Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie.

"Do końca lutego sfinansowaliśmy 51 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych" - powiedział Marczak.

"Po dokonaniu w lutym płatności zagranicznych w kwocie 3,2 mld euro i finansowaniu deficytu budżetowego na koniec tego miesiąca rezerwa środków złotowych i walutowych wyniesie ok. 32 mld zł" - dodał.

Komentując plan podaży SPW na marzec Marczak przypomniał, że w przyszłym miesiącu planowane jest przeprowadzenie po jednym przetargu sprzedaży obligacji i bonów skarbowych oraz przetarg zamiany.

"Na przetarg zamiany wystawimy obligacje, na które jest zgłaszany obecnie największy popyt: długoterminowe o stałym oprocentowaniu, uzupełnione o długoterminowe obligacje zmiennoprocentowe. Podaż na standardowym przetargu sprzedaży obligacji ustalona zostanie w uzależnieniu od bieżącej sytuacji rynkowej" - poinformował.

"W marcu zrolujemy zapadające w tym miesiącu bony skarbowe. Ponownie wystawimy do sprzedaży bony zapadające jeszcze w bieżącym roku" - dodał.

Ministerstwo Finansów w marcu 2013 r. planuje na jednym przetargu sprzedać obligacje z koszyka OK0715/WZ0117/PS0418 za 2,0-6,0 mld zł oraz bony 25-tyg. za 2,0-3,0 mld zł.

Dyrektor w MF poinformował także, że w lutym napływ inwestorów na krajowy rynek SPW był "duży".

"W styczniu portfel papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł o 5,1 mld zł, czyli największą miesięczną wartość od czerwca 2012 roku. Przyrost ten został osiągnięty pomimo wykupu od inwestorów zagranicznych zapadających w styczniu obligacji o wartości 2,8 mld zł" - powiedział.

"Osiągnięty zostałby tym samym kolejny rekordowy poziom papierów skarbowych u inwestorów zagranicznych - 195,6 mld zł. W lutym tempo przyrostu portfela inwestorów zagranicznych było również duże" - dodał. (PAP)

bg/ jtt/