MF chce objąć konsolidacją zarządzania płynnością kolejne podmioty - źródło

21-02-2013 08:48
21.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów planuje, że kolejne podmioty z sektora finansów publicznych zostaną objęte konsolidacją zarządzania płynnością. Pozwoli to obniżyć potrzeby pożyczkowe budżetu państwa, a co za tym idzie dług publiczny - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

"Planowane są w tym roku dodatkowe działania jeśli chodzi o konsolidację płynności w sektorze finansów publicznych. Jest lista jeszcze kilku podmiotów, które posiadają nadwyżki finansowe i będą je teraz lokowały w BGK w ramach zarządzania płynnością sektora przez Ministerstwo Finansów" - powiedziała PAP osoba z resortu finansów, pragnąca zachować anonimowość.

"To obniży potrzeby pożyczkowe, czyli także dług publiczny" - dodała.

Rozmówca PAP nie sprecyzował, o które podmioty może chodzić oraz jaka może być skala obniżenia potrzeb pożyczkowych.

Z danych resortu finansów wynika, że w wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec stycznia zgromadzono środki w wysokości 29,2 mld zł, z czego w depozytach terminowych 25,7 mld zł oraz w depozytach typu O/N 3,5 mld zł.

Tegoroczne potrzeby pożyczkowe brutto wynoszą 145 mld zł. Po lutym MF ma mieć sfinansowane około 50 proc. potrzeb.

Od 2011 roku, za sprawą zmian w ustawie o finansach publicznych, jednostki sektora finansów publicznych muszą lokować swoje wolne środki w BGK w formie depozytu prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. (PAP)

bg/ asa/