Krótkookresowo trudno będzie spełnić inne kryteria konwergencji poza fiskalnym - Rostowski

08-03-2013 15:12
08.03. Warszawa (PAP) - Krótkookresowo Polsce trudno będzie spełnić inne kryteria z Maastricht poza kryterium fiskalnym - uważa wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

"Polska nie może przystąpić do strefy euro, która nie jest w pełni solidna, bezpieczna dla Polski i dla jej obecnych członków, ale oczywiście to wzmocnienie strefy euro leży w głębokim i fundamentalnym interesie Polski, nawet, gdyby Polska miała przystąpić znaczenie później" - powiedział na konferencji.

"Wszyscy znamy formalne kryteria z traktatu z Maastricht. Mamy nadzieję, że z Polski zostanie zdjęta procedura nadmiernego deficytu już w tym roku. Gdyby tak było, to Polska by formalnie spełniała kryterium fiskalne" - dodał.

"Pozostałe kryteria jednak będą dość trudne do spełnienia w krótkim horyzoncie czasowym. Po pierwsze dlatego, że kryterium inflacji i stóp procentowych są oparte na inflacji i rentownościach 10-letnich obligacji w 3 krajach o najniższej inflacji w całej UE. I te kraje się dość szybko zmieniają (...). To nie znaczy, że kryteriów nie musimy spełnić. Musimy je spełnić i akceptujemy w pełni, że muszą być spełnione" - ocenia Rostowski.

Rostowski powtórzył, że wejście do ERM2 powinno nastąpić wtedy, kiedy będzie pewność co do stabilnego i trwałego wypełnienia pozostałych kryteriów z Maastricht.

"Jeśli chodzi o kryterium kursowe, chyba wszyscy ekonomiści podczas debaty w MF byli zgodni, że przystąpienie do ERM2 i spełnienie kryterium kursowego powinno być podjęte, kiedy będziemy już mieli dużą dozę pewności, że wszystkie inne kryteria spełniamy i że po przebywaniu przez 2 lata w ERM2 przystąpimy już definitywnie do euro" - powiedział Rostowski.

"Z taką opinią też się zgadzam" - dodał.

bg/ fdu/ jba/ asa/

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

Graficzne pułapki CAPTCHA