Konsumpcja paliw w I '13 spadła o 2,9 proc. rdr i o 6 proc. mdm - POPiHN

04-03-2013 11:14
04.03. Warszawa (PAP) - Konsumpcja paliw w styczniu 2013 r. spadła o 2,9 proc. rdr i była niższa niż w grudniu 2012 roku o 6 proc. - poinformował PAP Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Konsumpcja paliw płynnych w Polsce:

- Konsumpcja paliw ciekłych (benzyny silnikowe, olej napędowy, gaz płynny LPG) w Polsce w styczniu 2013 wyniosła 1,6 mln m3 i było to o 2,9 proc. mniej niż przed rokiem.- Konsumpcja benzyn silnikowych wyniosła 368 tys. m3 i było to mniej o 2,6 proc. niż w styczniu 2012.- Konsumpcja oleju napędowego wyniosła 983 tys. m3 i było to mniej o 0,5 proc. niż w styczniu 2012.- Konsumpcja gazu płynnego LPG wyniosła 280 tys. m3 i było to mniej o 10 proc. niż w styczniu 2012.

- Dla rynku trzech głównych paliw (benzyny silnikowe, olej napędowy, gaz płynny LPG) popyt zmalał o 6 mdm.- Rynek benzyn silnikowych zmalał o 4 proc. mdm.- Rynek oleju napędowego zmalał o 7 proc. mdm.- Rynek gazu płynnego LPG zmalał o 6 proc. mdm.

"Styczeń zwykle jest miesiącem niskiej sprzedaży paliw, a w roku bieżącym dodatkowo na spadek popytu wpływ miała zimowa aura. Sprzedaży nie pomogły nawet korzystne trendy spadkowe cen paliw. Obniżki popytu na paliwa silnikowe obserwowane były we wszystkich produktach i to zarówno w relacji styczeń do stycznia, jak i styczeń do grudnia. Uwagę zwraca spadek konsumpcji paliw do silników benzynowych, do czego przyczyniła się pogoda, ale też niższe wydatki kierowców na paliwa po okresie wyjazdów świątecznych i noworocznych. Zapotrzebowanie na olej napędowy było na podobnym poziomie, jak przed rokiem, ale trzeba pamiętać, że sprzedaż diesla w styczniu 2012 była wyjątkowo słaba ze względu na zapasy nagromadzone w grudniu 2011, a związane ze wzrostem akcyzy na ten gatunek paliwa. Nie widać też znaczących oznak ograniczenia szarej strefy na rynku paliw, choć problem - po licznych sygnałach od branży paliwowej - został zauważony przez decydentów krajowych i podjęte zostały prace nad opracowaniem metod zapobiegania temu procederowi" - napisano w komentarzu. (PAP)

map/ asa/