Koniunktura w przemyśle w VIII lepsza niż przed miesiącem i przed rokiem - GUS

23-08-2013 14:09
23.08. Warszawa (PAP) - Ogólna koniunktura w przemyśle w sierpniu oceniana jest mniej negatywnie niż w lipcu i w sierpniu 2012 r. - wynika z badania GUS. Oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji są nieznacznie mniej pesymistyczne niż w lipcu. Sytuacja finansowa powinna się poprawiać w następnych miesiącach.

Z badania wynika, że w sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 1, wobec minus 4 w lipcu.

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badania.

Zdaniem autorów badania, bieżący portfel zamówień ogółem oceniany jest nieznacznie mniej pesymistycznie niż przed miesiącem.

"Na jego negatywną ocenę wpływają w większym stopniu niekorzystne oceny krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Przedsiębiorcy sygnalizują nieco mniejsze niż w lipcu ograniczenie produkcji. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość wzrostu. Zmniejsza się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych" - napisano.

"Nadal rośnie poziom należności od kontrahentów. Sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej negatywnie niż w lipcu, w najbliższych miesiącach można oczekiwać jej niewielkiej poprawy. Redukcje zatrudnienia mogą być nieznacznie mniejsze od zapowiadanych w lipcu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal spadać" - dodano.

Z badania wynika także, że jednostki wszystkich badanych klas wielkości przewidują spadek cen wyrobów przemysłowych, największy - jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). (PAP)

nik/ gor/