Indeks Cen Mieszkań w II spadł o 4 proc. rdr - domy.pl

25-03-2013 09:42
25.03. Warszawa (PAP) - Indeks Cen Mieszkań (ICM) spadł w lutym 2013 roku o 4 proc. rdr do 845,7 pkt. - podał w poniedziałek portal nieruchomości domy.pl.

"Zastój na rynku mieszkaniowym i będące jego wynikiem obniżki cen ofertowych mieszkań trwają. Potwierdzeniem tego jest odczyt wartości Indeksu Cen Mieszkań (...). W lutym wartość ICM spadła po raz kolejny - w porównaniu ze styczniem była niższa o blisko 2 pkt. i wyniosła 845,7 pkt. W porównaniu z lutym 2012 roku wartość ICM spadła o 35,18 pkt., tj. o 4 proc." - napisano w raporcie.

"W ślad za spadkiem wartości podstawowego Indeksu Cen Mieszkań w lutym spadła wartości Indeksu Cen Mieszkań uwzględniającego inflację - ICMi. Jego wartość w lutym wyniosła 657 pkt. Jednak, za sprawą wyhamowania inflacji, tempo spadku ICMi osłabło; w styczniu w porównaniu z grudniem spadek sięgnął 2 pkt.; w ub. miesiącu wyniósł już tylko o 1,6 pkt" - dodano.

ICM - wyraża łączną wartość względną średnich cen ofertowych mieszkań wystawionych do sprzedaży w portalach Grupy Melog.com obliczaną na podstawie średnich cen ofertowych w 10 największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice) ważoną liczbą mieszkańców tych miast.

Bazową datą dla ICM jest wrzesień 2007 roku, a wartość bazowa wynosi 1000 punktów. (PAP)

nik/ jtt/