Fed pozostawił politykę monetarną bez zmian

20-03-2013 19:28
20.03. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Amerykańscy bankierzy centralni oczekują, że gospodarka USA powróci do umiarkowanego wzrostu po słabym IV kw. 2012 r. - podał Fed w środę.

"W ostatnich miesiącach widoczne są sygnały poprawy warunków panujących na rynku pracy, stopa bezrobocia pozostaje jednak wysoka" - napisano w oświadczeniu Fedu.

Rezerwa Federalna oceniła również, że dane napływające z gospodarki USA w ostatnim czasie sugerują, iż powróci ona do wzrostu po "przerwie" z końca ubiegłego roku.

Fed wyraził obawy o obecną politykę fiskalną USA, która w ocenie amerykańskich bankierów centralnych jest restrykcyjna.

"Wydatki gospodarstw domowych i inwestycje w kapitał trwały wzrosły, dalej umocnił się również sektor nieruchomości, polityka fiskalna stała się jednak w pewnym stopniu restrykcyjna" - napisano.

Fed zdecydował w środę o utrzymaniu bez zmian realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego.

Na grudniowym posiedzeniu amerykański bank centralny uchwalił nowy skup obligacji skarbowych. Od początku stycznia Fed skupuje obligacje warte 45 mld USD miesięcznie. Nowa inicjatywa zastąpiła skup aktywów, o tej samej wartości, realizowany w ramach wygasłej w grudniu 2012 r. operacji twist.

Nowy program skupu jest realizowany jednocześnie z uchwalonym we wrześniu 2012 r. programem skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Tym samym Fed skupuje miesięcznie aktywa warte 85 mld USD.

"Skup obligacji będzie kontynuowany do momentu osiągnięcia znacznej poprawy na rynku pracy w kontekście stabilności cen" - napisano w oświadczeniu Fedu.

Fed powtórzył w środę, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie" stopy procentowe, przynajmniej tak długo, jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc. (PAP)

wst/ osz/