Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

02-04-2013 08:28
02.04. Warszawa (PAP) - Poprzedni tydzień zdominowały banki centralne: węgierski obniżył stopy procentowe, turecki obniżył górne pasmo korytarza stóp proc., a czeski, rumuński i bułgarski pozostawiły stopy procentowe bez zmian. W rozpoczynającym się tygodniu istotne będą dane o CPI w Turcji, sprzedaży i produkcji na Węgrzech oraz sprzedaży detalicznej w Czechach.

W środę, 3 kwietnia, zostaną opublikowane dane o inflacji w Turcji za marzec, a także lutowe dane o sprzedaży detalicznej w Czechach i na Węgrzech. W piątek na Węgrzech ogłoszone zostaną wstępne dane o produkcji przemysłowej za luty.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się 0,26 proc. do poziomu 25,7422 za euro, forint umocnił się o 0,88 proc. do poziomu 303,99 za euro, a turecka lira umocniła się względem euro o 1,5 proc. do 2,3208 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,17 proc. do poziomu 4,1790 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu tygodnia spadł o 1,81 proc. do 962,86 pkt., węgierski BUX spadł o 0,79 proc. do 17.857,42 pkt., a turecki XU100 wzrósł o 4,18 proc. do 85.898,99 pkt. WIG w tym czasie wzrósł o 0,18 proc. do 45.147,57 pkt.

----------------------

WĘGRY

STOPY PROC. W DÓŁ O 25 PB DO NAJNIŻSZEGO POZIOMU W HISTORII

Bank centralny (NBH), zgodnie z oczekiwaniami, obniżył stopy procentowe o 25 pb. Główna stopa procentowa wynosi obecnie 5,0 proc. i jest to najniższy poziom w historii. Było to pierwsze posiedzenie banku pod przewodnictwem nowego prezesa Gyorgy Matolscy'ego.

"Fakt, że nowa Rada nie obniżyła stóp o więcej niż 25 pb wskazuje, jak bardzo Rada jest skrępowana w ruchach groźbą wyprzedaży na rynkach finansowych, w szczególności ryzykiem dalszego osłabiania sie forinta" - napisano w komentarzu Capital Economics.

CE wskazuje, że choć obecnie NBH jest "pełen lojalistów rządowych", co rodzi oczekiwania na bardziej prowzrostowe podejście, to jednocześnie "przestrzeń do łagodzenia polityki jest ograniczona stosunkowo wysokim poziomem zadłużenia w walutach obcych".

"Jeśli luźniejsza polityka lub ogólnie obawy o wpływ rządu na bank centralny, spowodują osłabianie się forinta, ciężar długu w walutach obcych wyrażony w walucie lokalnej jedynie wzrośnie" - napisano w komentarzu CE.

Bank Erste zwraca uwagę, że po decyzji nie było konferencji prasowej, a komunikat NBH "nie usuwa niepewności co do dna cyklu luzowania i momentu, kiedy stopy sięgną najniższego poziomu".

"Nic nie wspominano o możliwości działań niekonwencjonalnych" - zaznaczono w komentarzu Erste.

Także bank OTP w komentarzu zwraca uwagę na brak konferencji prasowej, co "rodzi pytania o transparentność banku i w średnim terminie może przynieść szkody". Także Bank of America/Merrill Lynch ocenia, że nowa polityka komunikacji jest mniej przejrzysta i czytelna.

OTP uważa, że kontynuacja obniżek o 25 pb jest "prawdopodobna". Podobnego zdania jest Bank of America/Merrill Lynch, który spodziewa się dojścia do poziomu 4,0 proc. w krokach po 25 pb.

Bezpośrednio po decyzji NBH forint się umocnił, co bank Nomura tłumaczy tym, że rynki nastawiły się na obniżkę o 50 pb i zapowiedź nieortodoksyjnych działań.

"Rynki zinterpretowały komunikat jastrzębio, ale my się z taką interpretacją nie zgadzamy. (...) Naszym zdaniem wydźwięk jest gołębi" - napisano w komentarzu Nomury.

NBH obniżył ścieżkę prognozowanej inflacji do 2,6 proc. średniorocznie w 2013 r. i 2,8 proc. w 2014 r. wobec odpowiednio 3,5 i 3,2 proc. prognozowanych uprzednio. Nomura zwraca uwagę, że w komunikacie NBG ocenia, iż inflacja powinna być pod kontrolą i utrzymywać się w celu w horyzoncie projekcji i taka opinia różni się od opinii poprzedniego zarządu NBH.

UniCredit spodziewa się, że NBH obniży stopy proc. jeszcze dwukrotnie.

"Podtrzymujemy prognozę dwóch dalszych obniżek do 4,5 proc., podczas gdy rynek wycenia cztery obniżki do 4,0 proc." - napisano w komentarzu UniCredit.

BEZROBOCIE WZROSŁO

Stopa bezrobocia liczona w okresie grudzień-luty wzrosła do 11,6 proc. z 11,2 proc. w okresie listopada-styczeń.

Nadwyżka w obrotach bieżących w IV kwartale 2012 roku wyniosła 242 mln euro wobec 843 mln euro w III kwartale 2012 roku.

Nadyżka w handlu zagranicznym w styczniu wyniosła 316,2 mln euro wobec 143,1 mln euro w grudniu.

----------------------

CZECHY

STOPY PROCENTOWE BEZ ZMIAN, CNB GOTÓW INTERWENIOWAĆ NA FX

Czeski bank narodowy (CNB) jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na poziomie 0,05 proc. Podczas posiedzenia dyskutowano nad interwencjami na rynku walutowymi celem osłabienia korony, ale ich nie uruchomiono. CNB zaznaczył, że jest gotów interweniować, jeśli będzie to konieczne.

W ocenie Erste Banku posiedzenie "nie przyniosło ani nic istotnego, ani nieoczekiwanego".

Z kolei Capital Economics zwraca uwagę, że na konferencji po marcowym posiedzeniu prezes CNB Miroslav Singer wspomniał o gotowości do interwencji na rynku walutowym, podczas gdy w lutym nie. W ocenie CE wydźwięk komunikatu i konferencji jest "zaskakująco gołębi".

Kurs korony po decyzji nie zareagował.

----------------------

TURCJA

GŁÓWNA STOPA BEZ ZMIAN, KORYTARZ STÓP ASYMETRYCZNIE ZAWĘŻONY

Turecki bank centralny (CBRT) utrzymał główną stopę procentową oraz dolny przedział korytarza bez zmian, na poziomie odpowiednio 5,5 i 4,5 proc., jednocześnie, wbrew oczekiwaniom, obniżył górny przedział korytarza o 100 pb do 7,0 proc. dla dilerów pierwotnych i 7,5 proc. dla pozostałych uczestników rynku. ING zwraca uwagę, że górny przedział korytarza jest najniższy w historii.

"Wygląda na to, że priorytety CBRT przesunęły się z obaw o nadmierne napływy kapitału na obawy o wzrost, szczególnie jeśli odpływ kapitału przyspieszy" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

"Wydaje się, że bank nie spieszy się ze sprowadzeniem dynamiki kredytu do docelowego poziomu 15 proc. (...) Decyzja sygnalizuje bardziej gołębie nastawienie CBRT" - dodano.

Jednak w ocenie Capital Economics zmiana była "kosmetyczna" i "nie oznacza luzowania polityki pieniężnej".

"Przy przyspieszającym popycie krajowym i narastaniu nierównowag zewnętrznych sądzimy, że w kolejnych miesiącach bank może dalej zacieśniać swą politykę" - napisano w komentarzu CE.

Dynamika kredytu od początku 2013 r. przyspiesza i doszła do poziomu 20 proc. rdr.

"Spodziewamy się, że działania w polityce pieniężnej nadal będą ukierunkowane w stronę zacieśnienia, gdyż zarówno przyrost kredytu, jak i stopa inflacji pozostają powyżej celów" - napisano w komentarzu UniCredit.

RATING W S&P W GÓRĘ

Agencja ratingowa Standard & Poor's podniosła długoterminowy rating Turcji dla długu w walutach obcych z "BB" do "BB plus". Perspektywa ratingu jest stabilna.

Agencja spodziewa się, że w kolejnych dwóch latach deficyt C/A będzie się utrzymywał na poziomie ok. 7 proc. PKB, a deficyt fiskalny na poziomie ok. 2,5 proc. PKB.

BILANS HANDLOWY

Deficyt handlowy wyniósł w lutym 6,958 mld USD wobec 6,039 mld USD w styczniu.

----------------------

RUMUNIA

STOPY PROC. BEZ ZMIAN

Rumuński bank centralny nie zmienił poziomu stóp procentowych. Główna stopa wynosi 5,25 proc. Konferencję po posiedzeniu Capital Economics interpretują jako gołębią, sygnalizującą możliwość obniżek stóp.

----------------------

BUŁGARIA

Bułgarski bank centralny w piątek pozostawił stopy procentowe bez zmian. Główna stopa wynosi 0,01 proc.(PAP)

fdu/ kba/ bg/ ana/