Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

25-03-2013 08:23
25.03. Warszawa (PAP) - Ubiegły tydzień nie obfitował w informacje gospodarcze z regionu. Dla odmiany jednak najbliższe dni upłyną pod znakiem polityki pieniężnej. W tym tygodniu poznamy decyzje banków centralnych Turcji, Węgier, Czech, Bułgarii.

Decyzje tureckiego i węgierskiego banku centralnego rynek pozna w najbliższy wtorek. Natomiast czeski bank centralny ogłosi swoją decyzję w czwartek, a w piątek dołączy do pozostałych bułgarski bank centralny. Informacje z polityki pieniężnej urozmaici czwartkowa publikacja stopy bezrobocia na Węgrzech za luty (w styczniu wyniosła 11,2 proc.), dzień później rynek pozna wyniki tureckiego bilansu handlowego za luty.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się 0,95 proc. do poziomu 25,82 za euro, forint osłabił się o 0,65 proc. do poziomu 306,8 za euro, a turecka lira umocniła się względem euro o 0,11 proc. do 2,36 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,6 proc. do poziomu 4,1703 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu tygodnia spadł o 1,44 proc. do 980,61 pkt., węgierski BUX spadł o 1,94 proc. do 17.999,08 pkt., a turecki XU100 spadł o 0,8 proc. do 82.452,04 pkt. WIG w tym czasie spadł o 4,37 proc. do 45.066,18 pkt.

----------------------

WĘGRY

OBNIŻKA PERSPEKTYWY DŁUGOTERMINOWEGO RATINGU WĘGIER

Agencja Standard & Poor's obniżyła w czwartek perspektywę długoterminowego ratingu Węgier ze stabilnej do negatywnej - wynika z raportu agencji. Jednocześnie agencja potwierdziła długo- i krótkoterminowe ratingi kredytowe na poziomie BB/B.

"W naszej opinii, ostatnie zmiany w funkcjonowaniu niektórych instytucji nadzorczych mogą dodatkowo osłabić efektywność instytucjonalną Węgier. Zrewidowaliśmy więc naszą perspektywę dla długoterminowego ratingu kredytowego do negatywnej ze stabilnej i jednocześnie potwierdzamy długo- i krótkoterminowe ratingi kredytowe na poziomie BB/B" - napisano w komunikacie agencji.

"Perspektywa negatywna oznacza potencjał do obniżenia ratingu, jeśli polityka Węgier osłabi zaufanie i prognozy wzrostu gospodarczego w średnim okresie lub jeśli znacząco podniesie koszty finansowania i narazi Węgry na zmniejszenie wpływów kapitałowych" - dodano.

FORINT NADAL POD PRESJĄ POLITYKI

Zdaniem analityków BNP Paribas forint pozostaje pod presją i czeka na zapowiedź rządowego planu reform.

"Według p.o. szefa węgierskiego Związku Banków Daniela Gyurisa rząd nie planuje podejmowania żadnych dramatycznych posunięć, żeby pomóc zdenerwowanym kredytobiorcom mających kredyt w walucie obcej, co może mieć swoje konsekwencje. Rząd nie zamierza zajmować się wszystkimi zadłużonymi w walucie obcej gospodarstwami domowymi lub małymi i średnimi przedsiębiorcami mającymi kredyt w walucie obcej. Taki komentarz pomógł forintowi odzyskać trochę sił w kwotowaniach intraday we wtorek, ale myślimy, że forint pozostanie pod presją do czasu ogłoszenia przez rząd konkretnego planu" - napisali w komentarzu analitycy BNP Paribas.

Z kolei analitycy Moody's Investors Service obniżyli dwie z czterech podstawowych ocen kredytowych (BCAs) dla Budapesztańskiego Banku, K&B Banku, Węgierskiego Erste Banku i MKB Banku. Według agencji Moody's za taką decyzją stoją: pogarszająca się sytuacja gospodarcza i otoczenie na Węgrzech, a także polityka samych banków, czyli prowadzona franczyza, wartość aktywów oraz ich rentowność.

ROZSTRZYGNIĘCIE W SPRAWIE STÓP W PRZYSZŁYM TYGODNIU NIEPEWNE

Analitycy Royal Banku of Scotland podkreślają, że wyniki wtorkowego głosowania w sprawie stóp są mniej pewne. Obecnie podstawowa stopa wynosi 5,25 proc.

WZROST WYNAGRODZEŃ W STYCZNIU

Na Węgrzech wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na cały etat wzrosły w styczniu o 2,5 proc., czyli znacznie poniżej oczekiwań wynoszących 4,8 proc.

Jako efekt zmian PIT wynagrodzenie netto wzrosło w 2013 roku o 3,9 proc. rdr przekładając się na 0,2 proc. realny wzrost płac (inflacja wyniosła 3,7 proc.).

"Patrząc perspektywicznie uważamy, że niekorzystne warunki gospodarcze pozostawiają niewiele przestrzeni dla dynamicznego wzrostu wynagrodzeń w 2013 roku wobec 2012 roku" - napisali w komentarzu analitycy UniCredit.

Ich zdaniem niskie zatrudnienie i brak wzrostu w wynagrodzeniach w ujęciu realnym wraz z kurczącą się konsumpcją prywatną pozostaną czynnikami powstrzymującymi ożywienie w ciągu całego 2013 roku.

----------------------

CZECHY

NA RAZIE BEZ INTERWENCJI WALUTOWYCH NA RYNKU

Zdaniem analityków BNP Paribas na razie czeski bank centralny nie będzie interweniował na rynku walutowym.

"Według zastępcy szefa CNB Hampla ryzyko deflacji nie jest wystarczająco duże, by wymuszać na banku sprzedaż koron" - oceniają analitycy BNP Paribas.

Ich zdaniem taki komentarz sugeruje, że na przyszłotygodniowym spotkaniu bankierów centralnych nie zostanie podjęta decyzja o bezpośredniej interwencji na rynku walutowym.

"Dodatkowo czescy politycy są na razie zadowoleni z efektów interwencji werbalnych, które pomogły koronie utrzymać przedział wahań 25,30-25,70 za euro. W świetle poszerzającej się negatywnej luki popytowej oczekujemy, że inflacja w Czechach pozostanie przez kilka następnych kwartałów poniżej celu inflacyjnego wynoszącego 2 proc. Niemniej jednak bezpośrednie interwencje walutowe zostaną potencjalnym narzędziem w rękach banku centralnego przynajmniej w tym roku" - uważają analitycy BNP Paribas.

Natomiast analitycy The Royal Bank of Scotland (RBS) oczekują, że stopy procentowe w Czechach pozostaną efektywnie na poziomie 0 proc. przez pozostałą część roku, czeska korona pozostanie w przedziale wahań, bank centralny nie będzie śpieszył się z dalszym luzowaniem polityki monetarnej, jednak poważne wyhamowanie inflacji będzie stawiało przed bankiem centralnym pytanie dotyczące ewentualnej interwencji na rynku walutowym.

"Rząd pozostanie ostrożny w prowadzeniu polityki fiskalnej w 2013 roku, pomimo tego, jednak pewne ostrożnościowe mierniki mogą być delikatnie poluzowane w porównaniu z rokiem poprzednim" - ocenia RBS.

----------------------

TURCJA

Analitycy Royal Bank of Scotland przewidują, że bank centralny w tym tygodniu prawdopodobnie pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie(5,50 proc.) z powodu postępującego spadku wartości tureckiej liry.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w Turcji w marcu wyniosło 72,7 proc. wobec 72,2 proc. w lutym. (PAP)

fdu/ kba/ bg/ jtt/