Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

04-02-2013 09:22
04.02. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na czeskim banku centralnym, ważne będą też dane o inflacji w Turcji. W poprzednim tygodniu węgierski bank obniżył stopy procentowe, uwagę przykuły też spadki na tureckiej giełdzie.

ROZPOCZYNAJĄCY SIĘ TYDZIEŃ

W poniedziałek 4 lutego zostaną opublikowane dane o inflacji w Turcji za styczeń. Ekonomiści Bank of America/Merrill Lynch spodziewają się, że "ceny administrowane podbiły inflację" do 6,9 proc. rdr wobec 6,2 proc. w grudniu.

We wtorek decyzję w sprawie stóp procentowych ogłosi rumuński bank centralny. BofA/ML spodziewa się, że główna stopa pozostanie na poziomie 5,25 proc.

W środę decyzję o stopach ogłosi czeski bank centralny. BofA/ML spodziewa się utrzymania głównej stopy na poziomie 0,05 proc., a także zasygnalizowania interwencji walutowych oraz obniżenia prognoz w opublikowanym raporcie o inflacji.

W czwartek zostaną podane dane o produkcji przemysłowej na Węgrzech za grudzień. Ekonomiści BofA/ML spodziewają się pogłębienia spadku dynamiki do -7,5 proc. wobec -6,9 proc. w poprzednim miesiącu.

W piątek zostaną podane dane o węgierskim bilansie handlowym za grudzień oraz o produkcji przemysłowej w Turcji. Ekonomiści BofA/ML oceniają, że dynamika produkcji w Turcji spadła do -1,0 proc. wobec 11,3 proc. w listopadzie.

----------------------

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,48 proc. do poziomu 25,69 za euro, forint umocnił się o 1,90 proc. do poziomu 291,57 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,08 proc. do poziomu 4,17 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu tygodnia spadł o 0,73 proc. do 1.016,81 pkt., węgierski BUX wzrósł o 0,32 proc. do 19.358,16 pkt., a turecki XU100 spadł o 5,35 proc. do 80.221,68 pkt. WIG w tym czasie spadł o 1,40 proc. do 46.945,58 pkt.

----------------------

WĘGRY

STOPY PROC. W DÓŁ PO RAZ SZÓSTY Z RZĘDU

Bank centralny na Węgrzech obniżył we wtorek stopy procentowe o 25 pkt. bazowych zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Główna stopa procentowa wynosi po tej obniżce 5,5 proc. To szósta obniżka z rzędu.

W komunikacie podkreślono, że niekonwencjonalne narzędzia polityki pieniężnej powinny zostać użyte wyłącznie w wypadku wystąpienia znacznych napięć i turbulencji na rynku.

"Ten komentarz podbudował siłę forinta krótko po jego opublikowaniu, ale ciągle oczekujemy, że waluta pozostanie zmienna w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Bank centralny Węgier widzi cel 3 proc. inflacji jako osiągalny i oczekujemy łagodzenia polityki monetarnej na najbliższych trzech posiedzeniach do poziomu głównej stopy procentowej 4,75 proc." - ocenili ekonomiści banku Erste.

"Przewidujemy, że CPI pozostanie powyżej celu w 2013 roku, ale mało prawdopodobne jest, że skłoni to władze monetarne do odejścia od łagodzenia polityki pieniężnej w celu wspierania odbudowy popytu wewnętrznego. Podtrzymujemy naszą prognozę, według której główna stopa procentowa węgierskiego banku centralnego na koniec 2013 roku wyniesie 5 proc." - napisano w raporcie Credit Suisse.

"Dzięki temu, że rząd obniżył ceny energii, wskaźnik cen konsumenckich może w tym roku średnio wynosić ok. 3,7 proc. rdr, co oznacza, że inflacja powinna pozostać w granicach tolerancji NBH (poniżej 4 proc.)" - napisano w raporcie ING.

Ekonomiści zwracają uwagę, że kurs forinta w okolicach 300 za euro nie stanowi dla węgierskiego banku przeszkody w obniżaniu stóp procentowych.

"Decyzja naszym zdaniem sugeruje, że zdaniem większości Rady (czterech zewnętrznych członków) poziom kursu forinta ok. 295-300 za euro nie zagraża stabilności węgierskiej gospodarki i nie generuje dodatkowej presji inflacyjnej" - napisano w komentarzu ING.

Zdaniem ekonomistów banku OTP decyzja najprawdopodobniej została podjęta stosunkiem głosów 4:3, a "jeśli jest jakiś poziom EURHUF powyżej którego Rada nie będzie dalej obniżała stóp, znajduje się on powyżej 300".

Podobnego zdania są ekonomiści Morgan Stanley, którzy wskazują, że "krytyczny" poziom EURHUF, w okresie 2008-2009 r. znajdujący się ok. 280, "obecnie może się znajdować znacznie powyżej 300".

NAZWISKO NOWEGO SZEFA NBH ORBAN OGŁOSI 1 MARCA

Premier Viktor Orban poinformował, że nazwisko nowego szefa banku centralnego Węgier ogłosi dzień przed wygaśnięciem kadencji obecnego prezesa, czyli 1 marca. Orban podkreślił, że bank centralny powinien być całkowicie niezależny.

Zdaniem Royal Bank of Scotland odwlekanie ogłoszenia nazwiska nowego prezesa może oznaczać, że jest to osoba, która zostanie nieprzychylnie przyjęta przez rynki.

Wymieniany jako główny faworyt do stanowiska szefa węgierskiego banku centralnego obecny minister gospodarki Gyorgy Matolscy ocenił, że choć "strategiczny sojusz" rządu z bankiem narodowym jest wciąż niezbędny, to nie uważa on, by polityka pieniężna rozpoczęła "terapię szokową". Zaznaczył też, że bank centralny w żadnej formie nie może finansować deficytu budżetowego.

MFW SZACUJE, ŻE DEFICYT W '12 BYŁ PONIŻEJ 3 PROC. PKB, ALE W '13 MOŻE BYĆ POWYŻEJ 3 PROC.

MFW prognozuje, że w 2012 r. deficyt sektora finansów publicznych Węgier wyniósł 2,5-2,75 proc. PKB, a w 2013 r. może to być 3,25 proc. PKB. Fundusz zaznacza, że aby na trwałe sprowadzić deficyt poniżej 3 proc. PKB niezbędne są dalsze kroki w konsolidacji finansów publicznych.

"Węgry muszą pilnie sprostać trzem powiązanym wyzwaniom: 1. utrzymać, metodami wzmacniającymi bodźce do inwestowania i pracy, konsolidację fiskalną by zmniejszyć dług publiczny; 2. naprawić system finansowym by zapewnić sprawną transmisję oszczędności do gospodarki; 3. przeprowadzić reformy strukturalne podnoszące potencjalny poziom wzrostu gospodarczego" - napisano w komunikacie MFW.

PRZY BRAKU FCL PLANOWANE EMISJE DŁUGU NA RYNKACH ZAGRANICZNYCH

Premier Orban ogłosił, że nie doszło do porozumienia z MFW w sprawie przyznania Węgrom dostępu do elastycznej linii kredytowej (Flexible Credit Line - FCL). Orban zaznaczył, że Węgry będą się nadal starać o dostęp do FCL.

Jednocześnie Orban ogłosił, że Węgry spróbują wejść na międzynarodowe rynki z obligacjami denominowanymi w walutach obcych.

IMPORT I EKSPORT W XI '12 W DÓŁ RDR

W listopadzie węgierski eksport spadł o 4,3 proc. rdr, a import o 4,6 proc. rdr. W ciągu 11 miesięcy 2012 r. nadwyżka w handlu zagranicznym Węgier wyniosła 6,7 mld euro.

STOPA BEZROBOCIA X-XII '12 STABILNA RDR

W okresie październik-grudzień 2012 r. stopa bezrobocia na Węgrzech wyniosła 10,7 proc., tyle samo co w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednocześnie nieznacznie wzrosła stopa zatrudnienia.

Bank ING nie spodziewa się znacznej poprawy zatrudnienia w sektorze prywatnym i spodziewa się, że 2013 r. węgierski rynek pracy będzie słaby.

PMI I ESI W GÓRĘ

Obliczany przez Komisję Europejską wskaźnik nastrojów w gospodarce Węgier (Economic Sentiment Indicator - ESI) w styczniu wzrósł do 94,9 pkt. wobec 93,1 pkt. w grudniu. Z kolei PMI wzrósł do 55,2 pkt. wobec 48,9 pkt. w grudniu. Ekonomiści Capital Economics zaznaczają, że węgierski PMI jest "bardzo zmienny".

----------------------

CZECHY

KRAJOBRAZ PO WYBORACH

Wood&Co. niedoważa czeski rynek względem innych środkowoeuropejskich, wskazując na ryzyko polityczne. W szczególności sygnalizuje możliwą słabość sektora finansowego.

"Gdyby wybór nowego prezydenta zwiększył prawdopodobieństwo wcześniejszych wyborów lub wygrania wyborów przez koalicję socjaldemokratów z komunistami, może to prowadzić do presji na indeks PX, a w szczególności na sektor finansowy" - napisano w komentarzu Wood&Co. do wyniku prezydenckich wyborów w Czechach.

"Obawiamy się, że nowy rząd mógłby prowadzić nieortodoksyjne działania na modę węgierską, jak np. podniesienie CIT i zmiany w systemie emerytalnym, co sygnalizował w niedawnym wywiadzie minister finansów w gabinecie cieni Jan Mladek" - dodano.

Wybory prezydenckie w Czechach wygrał były socjaldemokratyczny premier Miloš Zeman. Po wyborach obecny premier Petr Neczas odrzucił propozycję Zemana ws. wcześniejszych wyborów.

Ekonomiści Goldman Sachs z kolei wskazują w powyborczym komentarzu na ograniczone prerogatywy czeskiego prezydenta, choć zwracają uwagę, że mianuje on pięciu członków zarządu banku centralnego, ale "ponieważ większość nominacji wypada w latach 2016-17, obecnie jego wpływ na politykę pieniężną powinien być ograniczony".

PMI W GÓRĘ, ESI W DÓŁ

PMI w styczniu w Czechach wzrósł do 48,3 pkt. wobec 46,0 w poprzednim miesiącu. Z kolei ESI w styczniu spadł z 87,4 do 86,1 pkt.

----------------------

TURCJA

GIEŁDA W UB. PONIEDZIAŁEK STRACIŁA 4,23 PROC., TYDZIEŃ SKOŃCZYŁA NA POZIOMIE 80.221,68 pkt.

Turecki indeks ISE 100 w ub. poniedziałek spadł o 4,23 proc. W całym tygodniu indeks stracił 5,35 proc. i w piątek zamknął się na poziomie 80.221,68 pkt.

"Spadek tureckiej giełdy wydaje się wynikać głównie z obaw o sektor bankowy, a w szczególności o obecną dynamikę kredytu" - napisano w komentarzu Capital Economics.

"Trzeba przyznać, że od początku roku indeks wzrósł o 3,5 proc., i o pokaźne 40 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ale poniedziałkowy ostry spadek może być pierwszym sygnałem, ze indeks po obserwowanym w ciągu ostatniego roku rajdzie znalazł się na niepewnym gruncie" - dodano.

Ekonomiści wskazują, że przyczyną przeceny mógł być raport Credit Suisse, w którym bank obniżył rekomendację dla tureckich banków do neutralnej z pozytywnej, utrzymywanej przez ponad rok.

"Obecnie dużo zależy od tego, czy ostatnia poprawa globalnych nastrojów się utrzyma. Jeśli tak, turecka giełda może jeszcze uniknąć dalszych ostrych spadków, ale jej wyniki raczej nie będą relatywnie lepsze od giełd rynków wschodzących" - napisano w raporcie Capital Economics.

CE przewiduje, że ISE100 na koniec roku spadnie do 75.000 pkt., spodziewa się też osłabienia liry do 1,95 za dolara z ok. 1,77 obecnie i wzrostu rentowności.

DEFICYT HANDLOWY W GRUDNIU NIŻSZY OD OCZEKIWAŃ

Turecki deficyt handlowy w grudniu był niższy od oczekiwań i wyniósł 7,2 mld USD. 12-miesięczny deficyt wyniósł 84 mld USD, a z wyłączeniem energii 31,6 mld USD.

MOODY'S TONUJE OCZEKIWANIA NA SZYBKĄ PODWYŻKĘ RATINGU

Agencja ratingowa Moody's rozwiała nadzieje inwestorów na rychłą podwyżkę ratingu Turcji do poziomu inwestycyjnego. Agencja wskazuje, że głównym czynnikiem dla tureckiego ratingu są ryzyka zewnętrzne.

Bank of America/Merrill Lynch w komentarzu do konferencji Moody's ocenił, że podwyżki ratingu można się spodziewać w III kw. 2013 r. Z kolei zdaniem Goldman Sachs "opóźnienie +drugiej+ podwyżki ratingu raczej nie będzie miało znacznego wpływu na rynki".

PMI W GÓRĘ

PMI w styczniu w Turcji wzrósł do 54,0 pkt. z 53,1 pkt. w grudniu.

CPI W '13 5,3 PROC. - PROJEKCJA INFLACJI

Centralny Bank Turcji utrzymał prognozę inflacji na koniec 2013 r. na poziomie 5,3 proc., nieznacznie zawężając pasmo wahań (z 70-proc. prawdopodobieństwem) do 3,9-6,7 proc. z 3,8-6,8 proc. Bank poinformował, że skupia się na "stabilności finansowej". Zdaniem ING styczniowy raport o inflacji "to nic nowego" dla rynków.

----------------------

RUMUNIA

DEFICYT W '12 POWYŻEJ PLANU, MOŻLIWA CZĘŚCIOWA PRYWATYZACJA SPÓŁEK ENERGETYCZNYCH

Deficyt budżetowy w Rumunii wyniósł w 2012 r. 2,5 proc., po raz pierwszy od 2009 r. kształtując się powyżej celu MFW (2,2 proc. w 2012 r.). Umowa o pożyczce ostrożnościowej z MFW wygasa w marcu 2013 r., ale fundusz dał rumuńskiemu rządowi dodatkowe dwa miesiące zanim oceni sytuację.

Według lokalnej prasy rumuński rząd wynegocjował z MFW nowy kalendarz prywatyzacji, zgodnie z którym do listopada 2013 r. na giełdzie znajdzie 10-15 proc. udziałów sześciu dużych spółek energetycznych. Rumuński minister gospodarki poinformował, że rząd będzie gotowy do prywatyzacji najdalej w kwietniu 2013 r.

(PAP)

fdu/ kba/ mj/ jtt/ asa/