Dane o sprzedaży kolejnym czynnikiem wspierającym obniżki stóp - Borowski, Rada Gospodarcza

24-04-2013 10:55
24.04. Warszawa (PAP) - Wtorkowe dane o sprzedaży detalicznej są kolejnym czynnikiem wspierającym obniżki stóp - napisał w codziennym biuletynie członek rady Gospodarczej przy premierze Jakub Borowski.

GUS podał we wtorek, że sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 0,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a mdm wzrosła o 16,8 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 0,5 proc. rdr, a mdm wzrosła o 17,2 proc.

"Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku przyspieszenia wzrostu sprzedaży w marcu porównaniu z lutym były wcześniejsze niż przed rokiem święta Wielkiej Nocy, co przyczyniło się do silnego wzrostu dynamiki sprzedaży żywności. Można szacować, że po oczyszczeniu z wpływu świąt dynamika marcowej sprzedaży byłaby o 1,5 pkt. proc. niższa. Dane o sprzedaży detalicznej w I kw. 2013 r. wskazują na utrzymującą się stagnację konsumpcji prywatnej. Głównymi czynnikami ograniczającymi popyt konsumpcyjny są podwyższone bezrobocie oraz wzrost skłonności gospodarstw domowych do oszczędzania" - napisał Borowski.

"Dane o sprzedaży są kolejnym silnym argumentem na rzecz dalszego rozluźnienia polityki pieniężnej, której wpływ na popyt pozostaje znacznie ograniczony ze względu na niedrożny kanał kursu walutowego. Obniżka stóp procentowych jest również uzasadniona w świetle najnowszych danych o koniunkturze w Niemczech, sygnalizujących znaczący wzrost ryzyka recesji w tej gospodarce" - dodał. (PAP)

map/ ana/