Dane na temat deficytu sektora finansów publicznych w '12 rozczarowują - Orłowski, RG

23-04-2013 10:40
23.04. Warszawa (PAP) - Dane na temat deficytu sektora finansów publicznych w 2012 roku rozczarowują, ponieważ postęp okazał się mniejszy od wcześniejszych oczekiwań - ocenia Witold Orłowski z Rady Gospodarczej przy premierze.

"Dane na temat deficytu sektora finansów publicznych rozczarowują, bowiem postęp okazał się mniejszy od wcześniejszych oczekiwań. Z jednej strony, w minionych 3 latach udało się zmniejszyć deficyt o połowę, a w ostatnim roku odwrócić wreszcie tendencję wzrostu relacji długu publicznego do PKB. Z drugiej jednak strony, odnotowany poziom niezbilansowania z pewnością nie pozwala na to, by Komisja Europejska zdjęła z Polski procedurę nadmiernego deficytu. Co więcej, gorsze od oczekiwań wyniki w roku 2012 stawiają nasz kraj przed bardzo trudnym zadaniem w roku bieżącym, w którym osiągnięte efekty trzeba będzie obronić w warunkach silnego spowolnienia gospodarczego" - napisał Orłowski we wtorkowym biuletynie Rady.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2012 roku wyniósł 62.698 mln zł, czyli 3,9 proc. PKB - podał w poniedziałek GUS.(PAP)

jba/ osz/