Ceny ropy w Nowym Jorku spadają z powodu rosnących zapasów

10-05-2013 07:53
10.05. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu rosnących zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 95,92 USD, po spadku o 47 centów.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 24 centy do 104,23 USD za baryłkę.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w tym tygodniu, że zapasy ropy wzrosły o 680 tys. baryłek.

Swoje wyliczenia zaprezentował też Departament Energii USA (DoE). Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 0,23 mln baryłek, czyli 0,1 proc., do 395,51 mln baryłek.

Nastroje na rynkach poprawiły się nieco po czwartkowych danych z rynku pracy w USA.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 4 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 323 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 335 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 3,005 mln w tygodniu, który skończył się 27 kwietnia - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 3,018 mln osób.

"Mieliśmy dobre dane z jednej strony, ale z drugiej strony dolar jest mocniejszy i jako skutek tego mamy spadki cen ropy" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

"W ciągu ostatnich kilku tygodni ropa WTI zdrożała z 86 do 96 USD za baryłkę, to około 10 procent, dlatego teraz jest ryzyko zniżek notowań" - dodaje.

W czwartek ropa na NYMEX staniała o 23 centy do 96,39 USD/b. W tym tygodniu ceny ropy wzrosły o 0,5 proc.(PAP)

aj/ ana/