Ceny ropy w Nowym Jorku spadają, powraca sprawa programu atomowego Iranu

11-02-2013 08:10
11.02. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Na rynki powraca sprawa programu atomowego Iranu - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 95,57 USD, po spadku o 15 centów.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 17 centów do 118,73 USD za baryłkę.

Irański prezydent Mahmud Ahmadineżad w przemówieniu w niedzielę z okazji 34 rocznicy zwycięstwa rewolucji islamskiej zapowiedział, że Teheran nie będzie rozmawiać pod presją o swym programie atomowym, lecz zgodzi się na dialog "bez wycelowanej w niego broni".

W swym wystąpieniu Ahmadineżad przyjął bardziej koncyliacyjny ton niż przywódca duchowo-polityczny, ajatollah Ali Chamenei, który w czwartek odrzucił amerykańską propozycję podjęcia bezpośrednich dwustronnych rozmów o programie atomowym Iranu.

"Nie możecie celować z broni do narodu irańskiego i potem spodziewać się, że zechce z wami negocjować. Jeśli przestaniecie celować, będę z wami negocjował" - mówił prezydent Ahmadineżad do tłumu zebranego na Placu Azadi (Wolności) w Teheranie, nawiązując do oferty złożonej Iranowi przez wiceprezydenta USA Joe Bidena podczas niedawnej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Pomimo zapowiedzi Ahmadineżada sygnalizującej chęci rozmów, ostatnie słowo we wszystkich kluczowych kwestiach dotyczących Iranu ma Chamenei.

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 11 centów do 95,72 USD/b, najniższego poziomu na zamknięciu od 23 stycznia.(PAP)

aj/ asa/