Ceny ropy w Nowym Jorku spadają, na rynkach dużo surowca

18-02-2013 07:57
18.02. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Na rynkach jest dużo surowca - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 95,45 USD, po spadku o 44 centy.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 15 centów do 117,81 USD za baryłkę.

"Wydaje się, że na rynkach jest dużo ropy" - mówi Anthony Nunan, starszy doradca ds. zarządzania ryzykiem w Mitsubishi Corp. w Tokio.

"Rynek poszedł mocno do góry w ostatnim miesiącu. Możliwa jest korekta. Dla WTI będzie trudno osiągnąć trzycyfrowe wskazania. Doszliśmy do punktu oporu na poziomie 98 USD za baryłkę" - dodaje.

Nastroje pogorszyły się też po piątkowych danych o produkcji przemysłu w USA.

Produkcja przemysłowa w USA w styczniu 2013 r. nieoczekiwanie spadła o 0,1 proc., podczas gdy w grudniu 2012 r. wzrosła o 0,4 proc. po korekcie - podała Rezerwa Federalna (Fed).

Analitycy spodziewali się w styczniu wzrostu produkcji przemysłowej o 0,2 proc. mdm.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w styczniu 79,1 proc., wobec 79,3 proc. w poprzednim miesiącu po korekcie. Analitycy oczekiwali w styczniu wyniku 78,9 proc. (PAP)

aj/ ana/