Ceny ropy w Nowym Jorku spadają; maleje ryzyko ataku USA na Syrię

16-09-2013 08:02
16.09. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Maleje ryzyko ataku zbrojnego USA na Syrię - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 106,76 USD, po zniżce o 1,45 USD.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 1,45 USD do 110,25 USD za baryłkę.

Syria zastosuje się do ustaleń porozumienia z Genewy ws. likwidacji jej broni chemicznej, gdy zostanie ono zatwierdzone przez ONZ - powiedział w telewizji ITN syryjski minister informacji Omran Ahid ez-Zubi.

Damaszek wdroży amerykańsko-rosyjski plan likwidacji arsenału chemicznego, gdy zostanie on zaakceptowany przez ONZ. Już teraz Syria rozpoczęła przygotowywanie wykazów swojej broni chemicznej - oświadczył Zubi.

"Syria zobowiązuje się do wcielenia w życie wszystkiego, co postanowi ONZ" - dodał minister.

Wcześniej w niedzielę minister stanu ds. porozumienia narodowego Ali Hajdar powiedział, że Damaszek z zadowoleniem przyjął porozumienie o zniszczeniu syryjskiej broni chemicznej, uważając, że pozwoliło ono na "uniknięcie wojny".

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow i amerykański sekretarz stanu John Kerry osiągnęli w sobotę rano w Genewie porozumienie w sprawie zabezpieczenia, a następnie zniszczenia syryjskiej broni chemicznej do połowy 2014 roku. Władze syryjskie mają tydzień na przedstawienie wykazu swego arsenału broni chemicznej.

"Z rynku ropy znika premia za ryzyko związana z Syrią" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

"Doniesienia o porozumieniu na linii USA-Rosja powodują zmniejszenie możliwości eskalacji konfliktu" - dodaje.

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 39 centów do 108,21 USD za baryłkę.

W całym ub. tygodniu WTI w USA staniała o 2,1 proc.(PAP)

aj/ ana/