Ceny ropy w Nowym Jorku lekko rosną

22-03-2013 08:04
22.03. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 92,47 USD, po wzroście o 2 centy.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 4 centy do 107,51 USD za baryłkę.

"Na rynkach nadal jest dużo niepewności co do sytuacji w strefie euro. Można spodziewać się spadków cen ropy" - mówi Ken Hasegawa, ekonomista Newedge Group w Tokio.

Nie wiadomo, jak zostanie rozwiązana spraw Cypru. Agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła w czwartek rating długu tego kraju do poziomu CCC i ostrzegła przed niewypłacalnością.

Nikozja zabiega o pakiet pomocy od zagranicznych kredytodawców, który ma uratować zagrożony upadkiem sektor bankowy wyspy.

"Istnieje ryzyko, że wszelkie plany pomocowe okażą się niepopularne i trudne do wprowadzenia w życie, w sytuacji, w której mamy do czynienia z długotrwałym i głębokim regresem gospodarczym (...). W rezultacie uważamy, że rośnie ryzyko, iż (Cypr) nie będzie w stanie obsłużyć swoich długów" - napisano w komunikacie agencji.

Standard and Poor's podkreśla, że ze względu na brak "wiarygodnego planu rekapitalizacji i finansowania budżetu" perspektywa dla Cypru pozostaje negatywna, a rating kraju może zostać ponownie obniżony.

"Dopóki nie będziemy mieć mocnych danych makro i nie będzie rozwiązania problemów w Europie to ropa WTI może poruszać się w przedziale 90,0-93,50 USD za baryłkę" - uważa Michael McCartny, główny strateg rynkowy w CMC markets w Sydney.(PAP)

aj/ osz/