Ceny miedzi w Londynie w dół z powodu Syrii i przed danymi o PKB USA

29-08-2013 08:06
29.08. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu rosnącego napięcia związanego z sytuacją w Syrii i przed publikacją danych o PKB USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.243,50 USD za tonę, po zniżce notowań o 0,6 proc.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź w dostawach na grudzień staniała o 0,3 proc. do 52.200 juanów za tonę (8.528 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień tanieje o 0,2 proc. do 3,3050 USD.

Prezydent Barack Obama oświadczył w środę w wywiadzie dla telewizji PBS, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie reakcji USA na wydarzenia w Syrii. Dodał, że celem ewentualnej ograniczonej operacji byłoby zapewnienie, że broń chemiczna nie zostanie użyta przeciwko USA.

W środę przedstawiciele państw-stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji) nie doszli do porozumienia w sprawie projektu rezolucji dotyczącej Syrii, zgłoszonego przez Wielką Brytanię. Według Associated Press, propozycja brytyjska pozwalałaby na użycie siły wojskowej przeciwko Syrii. Rosja powtórzyła jednak swój sprzeciw wobec międzynarodowej interwencji w Syrii.

Za uderzeniem militarnym na Syrię opowiada się szereg państw zachodnich, powołując się na doniesienia o użyciu w ub. tygodniu pod Damaszkiem gazu bojowego przez armię prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

"Ludzie śledzą informacje dotyczące rozwoju sytuacji związanej z Syrią" - mówi Wu Jianguo, analityk Maike Futures Brokerage w Szanghaju.

Po południu inwestorzy poznają dane o PKB USA w II kw. Analitycy ocenią, że w tym okresie amerykański PKB wzrósł o 2,2 proc. Publikacja nastąpi o 14.30.(PAP)

aj/ ana/