Ceny miedzi w Londynie w dół, bo w USA nie ma rozwiązania w sprawie budżetu

30-09-2013 08:04
30.09. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu braku rozwiązania w USA w sprawie budżetu - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.254,00 USD za tonę, po zniżce notowań o 0,6 proc.

Na giełdzie w Szanghaju miedź w dostawach na grudzień bez zmian po 52.390 juanów (8.546 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień tanieje o 0,5 proc. do 3,3125 USD.

Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów, niższa izba Kongresu USA, przyjęła w nocy z soboty na niedzielę nadzwyczajną ustawę o wydatkach państwa, dołączając zapis o odroczeniu o rok wejścia w życie programu reformy opieki zdrowotnej - Obamacare.

Ustawa trafiła teraz do zdominowanego przez Demokratów Senatu.

Przed nocnym głosowaniem Biały Dom poinformował, że prezydent Barack Obama zawetuje ustawę, jeśli zawierać będzie niekorzystne zapisy dla forsowanego przez niego programu rozszerzenia dostępu do ubezpieczeń zdrowotnych, zwanego popularnie Obamacare. Według Republikanów program ten miałby być przedmiotem debaty dopiero za rok.

Uchwalona w marcu 2010 r. ustawa (Affordable Care Act) przewiduje m.in., że od 2014 r. wszyscy Amerykanie będą mieli obowiązek wykupienia ubezpieczenia albo zapłacą karę finansową.

Jeżeli obie izby Kongresu nie porozumieją się w sprawie ostatecznego brzmienia ustawy, 1 października, kiedy rozpoczyna się nowy rok budżetowy, nastąpiłaby częściowa blokada wydatków budżetowych. Oznaczałoby to zamknięcie różnych instytucji federalnych i przymusowe urlopy tysięcy urzędników.

"Problemy z budżetem w USA wywierają presję na wiele rynków, w tym także metali" - mówi Kazuhiko Saito, analityk Fujitomi Co. w Tokio.

"Na rynkach metali jest też pewne wyciszenie, bo w Chinach rozpoczyna się długa świąteczna przerwa" - dodaje.

Rynki w Chinach będą nieczynne od 1 do 7 października.(PAP)

aj/ ana/

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

Graficzne pułapki CAPTCHA