Ceny miedzi w Londynie spadają najmocniej od 5 miesięcy po informacjach dot. Cypru

18-03-2013 08:09
18.03. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają najmocniej od 5 miesięcy po informacjach dotyczących Cypru - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.545,75 USD za tonę, po spadku o 2,7 proc.

Miedź na giełdzie metali w Szanghaju w dostawach na czerwiec staniała o 3,2 proc. do 55.310 juanów (8.893 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na maj staniała o 2,2 proc. do 3,4440 USD.

Ministrowie finansów państw strefy euro i szefowa MFW Christine Lagarde uzgodnili w sobotę nad ranem pakiet ratunkowy dla zagrożonego niewypłacalnością Cypru w wysokości 10 mld euro.

Posiadacze kont bankowych na Cyprze, obawiający się o swoje oszczędności, ruszyli w sobotę do bankomatów, gdy z Brukseli wiadomość, że będą się musieli przyczynić do ratowania zagrożonego bankructwem państwa.

Cypr, którego PKB wynosi zaledwie 0,2 proc. PKB całej Unii, ma duże znaczenie dla przyszłości całej strefy euro.

Uzgodniona pomoc dla Cypru jest niewielka w porównaniu z wcześniej udzieloną pomocą dla Grecji, czy Irlandii.

Jednak ewentualna niewypłacalność Cypru odbiłaby się niekorzystnie na nastrojach inwestorów i zaufaniu do krajów strefy euro a także wywołałaby negatywne reperkusje na rynkach finansowych. Pokrzyżowałaby też starania Europejskiego Banku Centralnego przywrócenia stabilizacji finansowej strefy euro.

Rząd Cypru wystąpił o pomoc finansową w czerwcu ub.r. wobec ostrego i narastającego kryzysu finansów publicznych. Proces negocjacji opóźnił się ze względu na wybory prezydenckie w lutym.

Cypr został piątym krajem strefy euro - po Grecji, Irlandii, Portugalii i Hiszpanii - który uzyskał pomoc UE i MFW w zmniejszeniu zadłużenia publicznego.

"Sprawa Cypru jest teraz kluczowym czynnikiem zmian cen surowców - wpływa na umocnienie dolara i spadek cen metali przemysłowych" - mówi Hwang Il Doo, starszy trader Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.(PAP)

aj/ ana/