Brak jakiejkolwiek przestrzeni do obniżek stóp - Winiecki, RPP

18-02-2013 12:38
18.02. Warszawa (PAP) - W tej chwili brak jest jakiejkolwiek przestrzeni do obniżek stóp procentowych - uważa Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej.

Winiecki pytany w TVN CNBC czy niska inflacja na poziomie 1,7 proc. zmienia jego nastawienie w polityce monetarnej odpowiedział: "Moim zdaniem nie zmienia, dlatego, że ja jestem przeciwnikiem darmowego pieniądza. Mamy już doświadczenie, do czego to doprowadziło świat zachodni - taka polityka obniżania do jakiegoś absolutnego minimum stóp procentowych (...). To sprzyja podejmowaniu rozmaitych inwestycji, dla których nie ma realnego uzasadnienia ekonomicznego. One są podejmowane w oparciu o fałszywe przesłanki".

"Ja w tej chwili nie bardzo widzę jakąkolwiek przestrzeń (do obniżek stóp - PAP)" - dodał.

"Wydaje mi się, że jak na naszą średnio rozwiniętą gospodarkę, w której popyt na pieniądz na ogół powinien być wysoki, to stopa procentowa 3,75 proc., przy inflacji kręcącej się koło 2,0 proc. czy nawet nieco poniżej, jest stopą wystarczającą" - powiedział Winiecki.

"Przedstawiam swoją ocenę. A potem jeszcze będzie oczywiście w Radzie dyskusja" - dodał.

Członek RPP na pytanie, do jakiego poziomu inflacja musiałaby się obniżyć, aby zmienił podejście odpowiedział: "To musiałoby być coś w rodzaju japońskiej deflacji. Dlatego, że stopa proc. 3,75 proc. to historycznie rzecz biorąc jest stopa niska".

"W każdym razie musiałoby to być w dłuższym okresie. Jestem przeciwnikiem reagowania na to, co się dzieje w jakimś miesiącu czy nawet kwartale" - dodał.

Winiecki pytany, jaka dynamikę PKB prognozuje w kolejnych kwartałach odpowiedział: "Niewysoką. W II kw. pewno tak między 1,5 a 2 proc.".

Najbliższe, decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 5-6 marca.(PAP)

jba/ fdu/ ana/