Waluty

Notowania korony norweskiej – najważniejsze informacje

26-09-2019
Notowania korony norweskiej są silnie powiązane z kursem ropy. Najpopularniejszymi parami walutowymi, wybieranymi przez inwestorów są: USDNOK oraz EURNOK. Występuje na nich wystarczająco wysoka płynność, co oznacza, że bez problemu otworzymy pozycję kupna lub sprzedaży, a następnie w dowolnym momencie działania rynku możemy z niej wyjść.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

  • czym charakteryzuje się korona norweska

  • dlaczego notowania NOK są zależne od kursu ropy

  • jak wygląda trading na walucie NOK

 

Kolejną walutą pochodzącą z krajów skandynawskich jest korona norweska. Podobnie jak waluta Szwecji, również ta została wprowadzona w latach 70-tych XIX wieku. Był to efekt przystąpienia Norwegów do Skandynawskiej Unii Monetarnej. Symbolem waluty norweskiej w międzynarodowym formacie jest NOK. USD, PLN, EUR to skróty innych popularnych walut, z którymi korona tworzy tzw. pary walutowe.

Korona norweska – notowania na platformie

Najpopularniejszymi parami walutowymi, wybieranymi przez inwestorów są: USDNOK oraz EURNOK. Występuje na nich wystarczająco wysoka płynność, co oznacza, że bez problemu otworzymy pozycję kupna lub sprzedaży a następnie w dowolnym momencie działania rynku możemy wyjść z niej.

Jeśli otwieramy długą pozycję na USDNOK oznacza to, że kupujemy dolary amerykańskie za korony norweskie. W przypadku gdy zapis byłby odwrotny – NOKUSD – wówczas interpretacja transakcji „long” powinna być całkowicie odwrotna. Każda transakcja na rynku walutowym, a dokładnie na kontraktach CFD, jest lewarowana. Oznacza, to że nie musisz mieć na rachunku pełnej kwoty wartości nominalnej transakcji. Wystarczy jedynie kilka lub kilkanaście procent pełnej wartości. Oznacza to, że pod transakcje broker będzie wymagać depozytu zabezpieczającego. Dokładnie mówiąc depozyt określa ile PLN musisz mieć pod pozycję. Wielkość depozytu liczona jest po aktualnym kursie waluty Norwegii. Kalkulator depozytów, który znajduje się na stronie tms.pl pomaga w wyliczeniu tych wszystkich kwot. Narzędzie to powie nam również jaka będzie wartość jednego pipsa (czwartego miejsca kwotowanego po przecinku) w zależności od wielkości otwartej pozycji. Waga 1 pipsa będzie zdecydowanie większa, gdy zdecydujemy się na transakcje o wolumenie 1 lota, niż w przypadku gdy otowrzymy pozycję 100 krotnie mniejszą, czyli 0,01 lota.

Korona norweska - aktualny kurs

Jeśli prowadzimy handel z krajem skandynawskim, wówczas w kręgu naszych zainteresowań powinna być korona norweska. Kurs, wykres waluty w relacji do PLN – te elementy powinniśmy wówczas sprawdzać codziennie. A dokłdaniej - monitorować jaki będzie przelicznik waluty NOK na PLN, czyli ile polskich złotych zapłacimy za jedną koronę. Aby zniwelować ryzyko kursowe możemy wykorzystać kontrakty forward. Efektem takich działań będą:

NOK/PLN – kurs pary walutowej zostanie dla ustalony na moment obecny, dzięki temu wiemy ile zapłacimy za korony norweskie np. za 3 miesiące. 
Niestety jeśli korona norweska osłabi się w relacji do PLN, nie skorzystamy z tego, bowiem kurs, który będzie nas obowiązywać to ten z momentu kupna kontraktu.

Jeśli jednak inwestujesz na rynku walutowym poprzez kontrakty CFD, z pewnością będziesz zainteresowany czynnikami, które mogą wpłynąć na wartość korony norweskiej w relacji do USD czy EURO. W przypadku, gdy zdecydujesz się na spekulację na tych parach walutowych nie możesz przejść obojętnie obok decyzji Banku Centralnego Norwegii. Jest to niezależna instytucja, która decyduje o kształcie prowadzonej polityki monetarnej. Dba o stabilność cen i wykorzystuje do tego narzędzie w postaci stóp procentowych. Ważne również abyśmy byli czujni i obserwowali odczyty inflacyjne z tego kraju jak również inne dane makroekonomiczne, pokazujące w jakiej kondycji znajduje się norweska gospodarka.

Korona norweska – kurs, wykres ropy naftowej

Norwegia to zamożny kraj. Zawdzięcza to głównie bogatym źródłom energii, które znajdują się w akwenie Morza Północnego. Cała gospodarka tego kraju w znacznym stopniu jest uzależniona od eksportu ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Dlatego korona norweska - notowania tej waluty tak silnie powiązane są  kursem ropy. Na rynku widoczna jest silna korelacja pomiędzy tymi dwoma aktywami. Mówiąc w skrócie, wzrost cen czarnego złota powodują aprecjację kursu korony i na odwrót. Spadki cen ropy to często powód spadku wartości norweskiej waluty. Dla gospodarki tego skandynawskiego kraju szczególne znaczenie ma Norweski Szelf Kontynentalny. Potencjał w zasobach leży jeszcze w nierozpoznanych  złożach znajdujących się na Morzu Barentsa.

Najnowsze trendy walutowe możesz sprawdzić w naszym darmowym raporcie miesięcznym z rynku Forex!

W nawiązaniu do tego tematu zapoznaj się także z: