Kryptowaluty

Wirtualne waluty – fakty i mity o kryptowalutach

04-07-2019
Kryptowaluty są jednym z szerzej omawianych tematów w zakresie technologii, finansów oraz inwestycji. Informacje o nagłym wzroście wartości Bitcoina obiegają cały świat, jednocześnie burząc przyjęte dotychczas strategie inwestycyjne. Wiele osób wciąż żałuje, że nie podjęło inwestycji w kryptowaluty odpowiednio wcześnie, jednak większość ekspertów wierzy, że okres świetności dopiero nadejdzie. Przeczytaj nasz tekst i odkryj wirtualne waluty bez tajemnic!

Z tekstu dowiesz się:

 

  • jak powstały wirtualne waluty,

  • czym są kopalnie bitcoin,

  • jak inwestować w kryptowaluty.

 

Wirtualne waluty - czyli jakie?

 

Technologia blockchain i kryptowaluty mogą przyczynić się do dezorganizacji sektora finansowego oraz demokratyzacji dostępności kapitału. Niezależnie od natury preferencji inwestycyjnych, dobrze znać zatem podstawy technologii, która może wywrzeć znaczny wpływ na codzienne życie nie tylko w sferze biznesu.

W perspektywie podjęcia inwestycji, wirtualne waluty wydają się być bardzo obiecującym instrumentem, a sam rynek często porównany jest do kopalni złota. Inwestycja na tym rynku wiąże się jednak z pewnym poziomem ryzyka. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na alokację środków, warto zrozumieć podstawy technologii oraz profil konkretnych walut cyfrowych. Zrozumienie działania oraz zapoznanie się z naturą transakcji na kryptowalutach może wspomóc proces inwestycyjny, a jednocześnie umożliwić skuteczną minimalizację ryzyka. Wobec podejmowanych w przyszłości inwestycji, korzystnie jest  przyjrzeć się charakterystyce wiodących na rynku kryptowalut.

 

Wirtualne waluty - początki

 

Pierwszą kryptowalutą, która pojawiła się na rynku był bitcoin. Jego początki datuje się na 2008 rok. Twórcą bitcoina jest Satoshi Nakamoto, który pozostaje osobą anonimową. Na samym początku w internecie pojawił się tajemniczy dokument. Zawierał on opis nowej, cyfrowej waluty, która opierała się ona na kryptograficznej metodzie łączenia bloków danych. Tak właśnie powstał bitcoin. Nieco później światło dzienne ujrzała druga cyfrowa waluta, litecoin, która obecnie zajmuje drugie miejsce pod względem popularności.

Bitcoin stał się pierwszą wirtualną metodą płatności. Popularność zyskał dzięki kilku unikalnym cechom. Zaletą kryptowalut jest na pewno to, że przeprowadzane za ich pomocą transakcje są zaszyfrowane. Wszystko odbywa się za pomocą technologii blockchain. Do realizacji transakcji wystarczy połączenie internetowe, zatem bez znaczenia jest odległość, brak tu również jakichkolwiek pośredników. Część transakcji jest zupełnie darmowa, jeśli jednak natkniemy się na koszt, jest on wówczas  stosunkowo niski. Wielu inwestorów wybiera akurat to aktywo, ponieważ inwestycja w nie zapewnia anonimowość. Z reguły, aby założyć konto, nie są wymagane żadne warunku formalne, posługujemy się jedynie loginem oraz ustalonym hasłem. Pamiętajmy również, że żaden rząd nie ma możliwości kontroli ilości kryptowalut, która występuje na rynku. Nie może zatem wpływać w żaden sposób na ich kurs na giełdzie. 

 

Blockchain – czym jest?

 

Aby dobrze zrozumieć całą ekonomię opartą o kryptowaluty, nie sposób nie wytłumaczyć czym jest technologia blockchain. Niektórzy porównują ją do wynalazku na skalę internetu. Blockchain jest niczym innym jak zdecentralizowaną oraz rozproszoną bazą danych, która opiera się na modelu p2p (peer-to-peer) oraz open source. Baza ta funkcjonuje z zastosowaniem kryptografii. Można powiedzieć, że bitcoin nie istniałby bez blockchaina. Technologia ta ma jednak szerokie zastosowanie, a rynek kryptowalut jest jedynie jej częścią.

 

 

Sposoby inwestowania w wirtualne waluty

 

Sposób pierwszy – „kopanie” kryptowalut

Ten sposób inwestycji to, mówiąc w skrócie, rozwiązywanie problemów matematycznych z wykorzystaniem urządzeń o dużej mocy obliczeniowej. Wiąże się to z zakupem sprzętu (stosunkowo drogiego) od wyspecjalizowanych firm. Należy również posiadać odpowiednią wiedzę z dziedziny programowania. Ta droga inwestycji jest interesująca, ale ma stosunkowo wysokie bariery wejścia.

Sposób drugi – kupowanie kryptowalut

Jeśli „kopanie” wirtualnych walut przerośnie nasze możliwości, lub po prostu będzie to dla nas zbyt skomplikowana i mocno angażująca forma inwestycji, możemy zawsze otworzyć rachunek na jednej z giełd kryptowalut i kupić na niej bitcoina do swojego portfela inwestycyjnego. Środki, za pomocą których dokonujemy transakcji, są lokowane na koncie giełdy. Kupowanie bitcoina będzie zyskowne jedynie wówczas, gdy jego cena na giełdzie wzrośnie.

 

 

Sposób trzeci – inwestycja poprzez kontrakty CFD

Alternatywą dla „kopania” bitcoinów oraz kupowania ich na giełdach kryptowalut jest inwestycja za pomocą CFD – instrumentów pochodnych. CFD to kontrakt na różnice kursowe, którego cena jest oparta o konkretny benchmark - w tym wypadku jest to cena kryptowaluty na giełdzie. CFD wyróżniają się tym, że obowiązuje na nich dźwignia finansowa. W skrócie oznacza to fakt, że pod inwestycje potrzeba mniejszego kapitału niż wartość minimalna bitcoina. Jednocześnie, można na wzrostach i spadkach kursu, otwierając odpowiednio długą lub krótką pozycję na instrumencie. W takiej sytuacji inwestycja w np. bitcoina przypomina inwestowanie w walutę, taką jak np. para EUR/USD.

W nawiązaniu do tego tematu zapoznaj się także z: