Przecen na rynkach nie ma, jest za to lista życzeń inwestorów

29-11-2019 15:48
Giełda ma problem ze słowem „black”, bo bezpośrednio prowadzi to do skojarzeń z Wielkim Kryzysem. Black Friday nie budzi już negatywnych konotacji. Dla inwestorów staje się „dzwonkiem” przed rajdem św. Mikołaja.

Giełda „czarnych” dni nie lubi. Black Friday jej jednak nie omija, a pośrednio wpływa na ton nadany klimatowi panującemu na światowych parkietach. Inwestorzy skupiają uwagę na spółkach z branży handlowej i wyczekują rajdu św. Mikołaja. Efektem Black Friday na rynku kapitałowym jest wyraźny spadek aktywności inwestorów. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że utrwaliła się tradycja szturmowania sklepów dzień po Święcie Dziękczynienia w poszukiwaniu okazji. Jednak pod koniec pierwszej dekady XXI w. blask Black Friday przygasł w związku z recesją, a potem rozbłysnął na nowo w krajach, które nie obchodzą Święta Dziękczynienia.

Połączenie następujących po sobie świąt powoduje zatem, że na najważniejszym rynku giełdowym świata - Wall Street - sesja będzie skrócona o połowę, by pracownicy domów maklerskich mogli wcześniej zjechać do domów na świąteczny weekend. W efekcie skraca to aktywność inwestorów, a wydłuża przedświąteczne zakupowe szaleństwo, które w tym roku zaczyna się 29 listopada.

Ogarnia ono tych, którzy nie śledzą bacznie cen i dają się wpędzić w lęk przed przegapieniem okazji oraz utwierdzają się w przekonaniu o społecznym dowodzie słuszności owczego pędu ku zakupom. Z badań serwisu Picodi łączne wydatki w Polsce na zakupy w czarny piątek przekroczą 2,3 mld zł. "Rzeczpospolita" wylicza z kolei, że w tym roku prawdopodobnie zostanie pobity rekord dziennych obrotów w handlu detalicznym. Liczby rosną z roku na rok, a kolejne pieniądze konsumenci zostawią na zakupach z okazji Cyber Monday, który dołączył do Czarnego Piątku w roku 2005 roku. Jest to dzień, w którym gorączka wyprzedaży przenosi się do internetu i branży e-commerce. Wypada w tym roku w poniedziałek 2 grudnia, a to dopiero początek zakupowego szaleństwa przed świętami i w nowym rokiem.

Co to znaczy dla inwestorów?

Nastroje napędzające konsumpcjonizm wspierane są przez inwestorów, którzy zdążyli się przyzwyczaić do kalendarza zakupów i skróconej pracy na Wall Street. Potwierdza ten fakt m.in. rekordowa sesja za oceanem i ciągłe oczekiwanie na pozytywny wynik rozmów handlowych USA-Chiny. - Inwestorzy wybierają optymizm - mówi Kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers Bartosz Sawicki i dodaje, że „rezultat to bardzo dobry start skróconego tygodnia na Wall Street. Główne indeksy kończą najwyżej w historii”.

- Wzrosty na rynku akcji nie przekładają się na trendy na rynku walutowym. Choć zauważalna jest szczątkowa presja na bezpieczne przystanie – jen japoński, frank szwajcarski – nie widać korespondującego wzrostu zainteresowania walutami ryzykownymi. AUD, CAD, NOK i SEK pozostają zblokowane – kontruje Konrad Białas, Główny Ekonomista TMS Brokers.

Nowe szczyty na Wall Street mogą być niebezpieczne, gdyż nie zostały potwierdzone przez odpowiednio niskie ekstrema na rynku obligacji. Ponadto wysoki odczyt wskaźnika RSI przypomina sytuację z kwietnia 2019.r., gdy na amerykańskim parkiecie też panowały wyśmienite nastroje. Rezultatem pojawiającej się wtedy dywergencji międzyrynkowej była hossa na rynku długu oraz przecena DJIA.

Szczyty zdobyte przez akcyjne byki mogą oddziaływać na europejskie giełdy pozytywnie. DAX zbliża się do tegorocznych maksimów, CAC40 znajduje się mniej niż jeden procent poniżej listopadowego sufitu, a londyński parkiet wykazuje chęć ataku lokalnych oporów. Przyczepić się można do warszawskiego parkietu, na którym nie widać tak wyraźnych chęci ani popytu. WIG20 jest poniżej 2200 pkt., co raczej nie napawa optymizmem.

- Amerykańskie indeksy giełdowe raz za razem ustanawiają maksima wszechczasów, a indeks S&P500 podniósł się w tym roku o około 25 proc. Blado na tym tle wypada stopa zwrotu kontraktu na WIG20, który w tym samym czasie obniżył się o kilka procent. Wśród warszawskich blue chips najgorzej wypada JSW. Kurs kontraktu CFD opartego o notowania spółki jest około 70 proc. niżej niż dwanaście miesięcy wcześniej – wyjaśnia Sawicki.

Prognostyk rynku

Przyspieszenie sprzedaży detalicznej oznacza wzmocnienie wzrostu PKB, czyli fundament wzrostu indeksów giełdowych. W teorii zaangażowanie zakupowe klientów jest pewnego rodzaju papierkiem lakmusowym kondycji konsumentów oraz nastrojów, jakie panują w gospodarstwach domowych.

- Jeśli sprzedaż tego dnia będzie wysoka, może to oznaczać, że cały okres przedświąteczny będzie dobry dla branży, co w konsekwencji przełoży się na lepszy wynik wzrostu gospodarczego. Teoretycznie indeksy powinny na takie informacje zareagować pozytywnie. W obecnych warunkach jednak trudno będzie o jeszcze większe zwyżki SP500 czy DowJones. Poruszamy się po nieodkrytych poziomach. Istnieje realne ryzyko popsucia klimatu na giełdzie, przez  jedną negatywną informację z Waszyngtonu – tłumaczy Łukasz Zembik, ekspert rynku OTC w TMS Brokers.

Dobry wynik sprzedażowy w okresie świątecznym może więc stanowić prognostyk dla wyników  całego sezonu zakupowego, skoro na giełdach – poza warszawskim wyjątkiem - widać optymizm. Nastroje te świadczą o tym, że rajd św. Mikołaja się zaczął, a tzw. efekt grudnia może nas zaskoczyć. Oznacza to, że ostatni miesiąc roku, zwykle charakteryzujący się znacznymi wzrostami cen akcji spółek giełdowych i zwyżką indeksów giełdowych, może przynieść niespodzianki.

- Efekt psychologiczny Black Friday jest niepodważalny. Inwestorzy tak jak konsumenci mogą być przekonani, że grudzień może być pomyślny. Nie trzeba wiele, by konsekwencją udanego dla sprzedawców Black Friday był rajd św. Mikołaja, czyli grudniowy wzrost kursów akcji spółek – tłumaczy Konrad Białas.

Lista życzeń

- Dla rynków finansowych największym gwiazdkowym prezentem byłoby podpisanie przez prezydentów Xi Jinpinga i Donalda Trumpa pierwszej umowy handlowej – dodaje Bartosz Sawicki. Zdaniem analityków TMS Brokers „osiągnięty wstępny zarys porozumienia jest bowiem fasadowy i nie pozwoli na wyjście globalnej gospodarki z zadyszki”.

Jak tłumaczą – na szczycie listy świątecznych życzeń można znaleźć też sfinalizowanie brexitu poprzez zatwierdzenie umowy w brytyjskim parlamencie i happy end przedłużającej się o całe kwartały brexitowej sagi. Nie ukrywają jednak, że wiara w happy end jest dość naiwna.

- Część inwestorów (ale z pewnością nie kierowcy często odwiedzający stacje paliw) zdaje się liczyć na upominek od OPEC i państw współpracujących z Kartelem w postaci dalszego ograniczenia wielkości wydobycia, które miałoby nie pozwolić na pogłębianie globalnej nadpodaży ropy – mówi Bartosz Sawicki i dodaje, że „cięcie wydobycia byłoby prezentem dla Arabii Saudyjskiej, gdyż podbicie cen ropy stwarzałoby sprzyjające środowisko do przeprowadzenia największego IPO w historii, czyli upublicznienia Saudi Aramco”.

- Marzeniem z gatunku mało realnych jest natomiast pojawienie się wiarygodnych symptomów, że światowa gospodarka odzyskuje animusz. Przede wszystkim dotyczy to gospodarek Europy Zachodniej, a zwłaszcza Niemiec. Dlatego też na naszej przedświątecznej liście szerokim łukiem omijamy waluty i aktywa związane z koniunkturą w Eurolandzie. Między innymi po ostatnim odbiciu branże procykliczne utraciły lwią część swojej atrakcyjności, która w niesprzyjającym otoczeniu makro bazowała na niskich wycenach – kończy przedświąteczną listę analityk.

Niespodzianki nie zawsze są udane, a jeśli chodzi o rynki – tym bardziej trzeba się na nie przygotować. Dlatego eksperci TMS Brokers przygotowali specjalny raport o atrakcyjnych rynkach w grudniu. Pobierz raport i dowiedz się: czy funt zyska, jeśli Boris Johnson sprezentuje Brytyjczykom brexit? Jak nadejście srogiej zimy w USA wpłynie na rynki surowców energetycznych? Która branża z Wall Street ma wciąż znaczny potencjał do wzrostów? Oraz czy maruderzy w gronie warszawskich blue chips zaczynają nadrabiać dystans? Nie czekaj, pobierz i nie daj się zaskoczyć tej zimy!

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-07-11 14:16
Konkurs OANDA TMS Brokers z okazji finału Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wytypuj kurs złota i wygraj!
2024-07-10 16:21
Jakie trendy rynkowe będą dominować w drugim półroczu 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers
2024-07-09 10:03
Czy Bitcoin przebije 100 000 USD? Zapraszamy na webinar z gościem specjalnym, Piotrem Zającem!
2024-06-28 15:47
Hossa na soft commodities. Czy scenariusz kakao i soku pomarańczowego jest możliwy na innych towarach? Zapraszamy na webinar
2024-06-26 12:14
Co reelekcja Bidena na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych?
2024-06-14 15:57
Złoty na fali aprecjacyjnej. Jakie są perspektywy dla PLN w relacji do głównych walut? Zapraszamy na webinar
2024-06-06 14:11
W jaki sposób Japonia interweniuje na rynku forex?
2024-05-29 11:22
Zobacz pomysły inwestycyjne na realnym rachunku maklerskim. Zapraszamy na “Live trading”
2024-05-08 14:57
Co ponowny wybór Trumpa na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych
2024-04-18 11:10
Co czeka rynki w drugim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.