Zwiastun nadchodzącego miesiąca

Poranne   •   29-11-2019 09:55
Jak można było oczekiwać na głównych rynkach ostatnie kilkanaście godzin przeszło w praktycznym bezruchu. Jak to lubię nazywać, dżentelmeńska umowa między Londynem i Nowym Jorkiem nakazuje bierność jednych pod nieobecność drugich. Biorąc jednak pod uwagę, że ostatni miesiąc roku raczej nie przyniesie rozstrzygnięć w kluczowych kwestiach, marazm rynkowy może być ciągnięty jeszcze przez kolka następnych tygodni. Ale dla złotego spokój raczej nie jest pisany.
Zwiastun nadchodzącego miesiąca, także dla złotego

Chociaż na rynkach nie brakuje tematów pod dyskusję – od wojen handlowych, przez brexit, politykę czołowych banków centralnych po ryzyko globalnej recesji – różnice zdań inwestorów nie przekładają się na istotne zmiany cen aktywów. Zbyt wiele zależy teraz od decyzji pojedynczych jednostek i za łatwo jest o nagłą zmianę zdania, by inwestorzy byli skorzy stawiać wszystkie pieniądze na jedną kartę. Także patrzenie na dane makro nie pozwala zbudować silnego przekonania, w którą stronę powinny podążać rynki. Ostatnio będące barometrem wszystkiego indeksy PMI (szczególnie z Chin, Niemiec i ISM z USA) pokazują jedynie, że zapaść w sektorze przemysłowym nie pogłębia się i silnie nie zaraża innych segmentów gospodarki. Ale też nie widać, aby sytuacja miała się prędko odmienić na dobre.

Zapanowała atmosfera wyczekiwania na cokolwiek i w rezultacie zwykle realizowany w ostatnich dwóch tygodniach grudnia okołoświąteczny marazm w tym roku zaczął obowiązywać już w listopadzie. Grudzień już raczej nie przyniesie podpisania porozumienia Pierwszej Fazy między USA i Chinami, zatem z rajdem ulgi przyjdzie poczekać do przyszłego roku. Fed jasno dał do zrozumienia, że po trzech obniżkach stóp procentowych da sobie na wstrzymanie na jakiś czas, z kolei EBC już we wrześniu wystrzelał się z amunicji. A żeby ocenić zmianę trendu w danych potrzeba więcej niż dwóch dobrych odczytów. Jedyne miejsce, gdzie może dojść do wstrząsu rynkowego, to gdyby Partia Konserwatywna zdecydowanie wygrała wybory w Wielkiej Brytanii i przejęła kontrolę nad parlamentem, by w przyspieszonym tempie wdrożyć przepisy umożliwiające brexit. Równie dobrze brytyjski flegmatyzm może wziąć górę.

Także złoty może nie oprzeć się wizji sennego handlu, biorąc pod uwagę wczorajszą wyprzedaż. Powodów częściowo należy szukać w czynnikach zewnętrznych – przywiane z Azji negatywne nastroje po podpisaniu przez prezydenta Trumpa ustawy popierającej protestujących w Hong Kongu. Częściowo – w osłabionej płynności w okołoświątecznych warunkach. Te dwa czynniki odbijały się na postawie nie tylko złotego, ale też węgierskiego forinta czy czeskiej korony. Złoty jednak dostał jeszcze jeden cios z rynku krajowego. Rynek negatywnie odebrał decyzję Sądu Najwyższego o uchyleniu wyrok sądu apelacyjnego w sprawie dotyczącej kredytu frankowego, gdzie w uzasadnieniu SN dopuścił odfrankowanie kredytu przy pozostawieniu oprocentowania LIBOR. Decyzja była zaskoczeniem, gdyż przeczy to jednak wnioskom z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku października, gdzie jedyną opcją usunięcia klauzul abuzywnych z umowy jest anulowanie całej umowy kredytowej.

Na rynek trafił przekaz, że najgorszy dla polskich banków scenariusz jest możliwy. Prawda jest jednak taka, że SN na razie przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia z uwzględnieniem nowego orzecznictwa, w tym wyroku TSUE. Stąd wczorajsza decyzja nie jest jeszcze w żaden sposób wiążąca dla wszystkich spraw ani nie sugeruje jedynej słusznej ścieżki orzecznictwa. Za kilka dni równie dobrze mogą wypłynąć opinie prawne wykluczające odfrankowanie z pozostawieniem oprocentowania LIBOR. Nie zmienia to jednak faktu, że rynek złotego odgrzebuje stare rany i pozostanie wrażliwy na chwytliwe nagłówki dotyczące kredytów w CHF. Dodajmy do tego wysychającą płynność i szarpana huśtawka kursem wydaje się bardzo prawdopodobna. EUR/PLN może zaliczyć epizody ponad 4,34, zanim uspokoi się bliżej 4,30.      

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.