Złoty zyskuje przy dobrych nastrojach

Flesz   •   03-11-2020 10:41
Wtorek to głównie wyczekiwanie na wynik wyborów w USA, ale to wyczekiwanie odbywa się w pro-ryzykownej atmosferze. Ton nadaje odbicie rynku akcji, ale na FX powoli przenika to w postaci presji na USD i umocnienia walut ryzykownych. EUR/PLN schodzi do 4,57 – najniżej do tygodnia.
Złoty zyskuje przy dobrych nastrojach

Nie ma bezpośredniej informacji aktywizującej ruchy, a raczej kombinacja kilku pomniejszych czynników. Przede wszytki rynek akcji wykorzystuje zeszłotygodniową przecenę, by szukać takich okazji. Pomaga też przekonanie, że w wyborach w USA wygra Joe Biden, a Demokraci przejmą kontrolę w Senacie, co rynek traktuje jako najbardziej pro-ryzykowny scenariusz. To także najbardziej negatywny rezultat dla USD. Wygrana Bidena nawet przy utrzymaniu kontroli w Senacie przez Republikanów także jest wstępnie negatywna dla USD, choć taki scenariusz podnosi ryzyko szybkiej sprzedaż faktów (spór na linii Biały Dom – Senat obniża szanse na duży pakiet fiskalny).

EUR/USD odbija do 1,1690 z 1,1640 w nocy. GBP/USD podskoczył do 1,2980. Odbija też AUD/USD do 0,7110, mimo że w nocy AUD był przejściowo słaby po decyzji RBA o obniżce stopy kasowej do 0,1 proc. i rozszerzeniu QE. Wraz z rajdem cen ropy naftowej mocno zyskuje NOK – USD/NOK rośnie o 1,3 proc. do 9,4340.

Złoty i inne waluty regionu CEE korzystają na poprawie nastrojów. Najmocniejszy jest CZK, za nim blisko RUB i PLN.

EUR/PLN może zejść do 4,55 na fali optymizmu po ogłoszeniu wyniku wyborów w USA, choć czynnikiem ryzyka wciąż pozostaje rozwój pandemii w Polsce i możliwość zaostrzenia restrykcji, w tym wprowadzenia pełnego lockdownu. Więcej protestów na ulicach i więcej zakażonych będzie  podtrzymywać presję na sprzedaż złotego.

Spekulacje na ten pełnego lockdownu ożywiły się dziś po decyzji NBP o przełożeniu posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej z 4 na 6 listopada. Kiedy wiosną dochodziło do zmian terminu posiedzenia, wiązało się to ze zmianami w polityce pieniężnej. RPP teoretycznie może obniżyć stopę referencyjną do zera lub niżej, ale złoty już jest słaby, rentowności długu niskie, a dodatkowe korzyści z obniżenia kosztu pieniądza mogą okazać się marginalne i lepiej zostawić sobie pole manewru na później. Rozszerzenie QE także nie ma sensu, gdyż popyt na dług ze strony polskiego sektora bankowego skutecznie stabilizuje rentowności.

Bardziej prawdopodobnym jest, że RPP chce dać sobie czas na spokojną ocenę sytuacji w przypadku potencjalnych zawirowań wywołanych wynikiem wyborów w USA. Z drugiej strony NBP powinien być świadomy ryzyk związanych z wyborami w USA z wyprzedzeniem, a nie zmieniać termin posiedzenia na ostatnią chwilę. Czyżby RPP rzeczywiście szykowała się na ogłoszenie decyzji wspólnie z nowymi restrykcjami?

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.