Wall Street jeszcze nie dyskontuje normalizacji polityki pieniężnej

Z protokołu środowego jasno wynika, że wielu członków FOMC wydaje się rozważać ograniczenia debaty na nadchodzących posiedzeniach dot. stóp procentowych pod warunkiem oczywiście realizacji dwóch celów: pełnego zatrudnienia oraz stabilności cen. Wczoraj poznaliśmy cotygodniowe dane. Przybyło 444 tys. nowych bezrobotnych. Powstaje zatem pytanie, czy w czerwcu, podczas kolejnego spotkania członków FOMC, taka dyskusja nie zacznie mieć miejsca. Rynek może zacząć to dyskontować, co spowoduje umocnienie dolara oraz spadki na giełdach. Po wczorajszej sesji widzimy jednak, że w protokole na ten moment jest jeszcze zbyt mało jastrzębich przesłanek, żeby scenariusz mocniejszego USD zaczął się realizować. Wall Street odnotowało dobrą czwartkową sesje. Szeroki indeks S&P500 zyskał 1,06 proc., a technologiczny indeks NASDAQ COMP 1,77 proc. Na pierwszym wymienionym indeksie kluczowy w tym momencie jest opór na 4178 pkt. Jeśli dziś rynek ponownie od niego odpadnie, wówczas scenariusz większej korekty na S&P500 jest nadal w grze. NASDAQ wygląd całkiem dobrze. Kontrakt CFD pokonał 13 400 pkt i zmierza w kierunku 13 713 pkt. EURUSD tak jak wczoraj pisaliśmy, podszedł ponownie pod 1,2240. Dziś z pewnością zobaczymy rozstrzygnięcie, a katalizatorem większej zmienności mogą być wstępne dane o indeksach PMI z Europy oraz USA. Oczekiwana jest poprawa sektora usług we Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim indeks dla naszego zachodniego sąsiada powinien wypaść pierwszy raz od jakiegoś czasu powyżej 50 pkt. (oczekiwania 52 pkt). Dla Wielkiej Brytanii spodziewane są wysokie odczyty, powyżej 60 pkt.
Dziś również poznamy dane z Kanady na temat sprzedaży detalicznej, gdzie oczekiwany jest gorszy odczyt miesiąc do miesiąca. Dane będą nieco historyczne, bo będą dotyczyć marca. Jednak na uwagę zasługuje siła CAD-a. Z pewnością Bank Kanady będzie nadal obserwował własną walutę. W ostatnim czasie szef banku centralnego Tiff Macklem był zaniepokojony dalszą aprecjacją „kanadyjczyka”. USDCAD spadł w okolice 1,2012, czyli do poziomu nienotowanego od 2015 roku. BoC nie ma w zasadzie jeszcze powodu, dla którego powinien być zdenerwowany sytuacją na rynku FX. Wysokie ceny surowców, pozytywne ożywienie gospodarcze a także ruch banku w kierunku ograniczenia tygodniowych zakupów aktywów uzasadniają silniejszą walutę kanadyjską. Oczywiście mocniejszy CAD będzie wywierał presję na sektor eksportowy. Zwrot w polityce monetarnej jest mało prawdopodobny. Coraz częściej mówi się o obawach o nierównowagę na rynku mieszkaniowym ze względu na bardzo niskie oprocentowanie stawki długoterminowej. Możliwe są zatem jedynie interwencje słowne prezesa banku, które mogą wpłynąć na zmniejszenie tempa aprecjacji CAD-a. Nadal para walutowa USDCAD, ze względu na postępującą rozbieżność polityk monetarnych, może by interesującym rynkiem do tradingu.
Na rynku złotego nastroje są pozytywne. Kurs EUR/PLN jest poniżej 4,50, ale w piątek rano minimalnie odbija. Dziś o 10:00 poznamy ceny produkcji oraz wyniki produkcji budowlano-montażowej za okres kwietnia. Wyższy odczyt od prognoz pierwszych danych może wzmacniać dyskusję o dalszym wzroście cen dóbr i usług konsumpcyjnych. Rynek może budować oczekiwania na wcześniejsze podwyżki stóp procentowych. Pamiętajmy jednak o silnej determinacji prezesa NBP, który ma na celu utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie do połowy 2022 roku.
Wykres USDCAD, interwał D1, źródło: TMS Brokers
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne