Miesięczne
Autor: Konrad Białas

Uczynić dolara znów wielkim

Uczyńić dolara znów wielkim

Szczegółów polityki nowej administracji USA wciąż pozostają nieznane, choć inwestorzy bardziej skupili się na pomysłach wspierających wzrost gospodarczy: obniżki podatków i wydatki infrastrukturalne. W zależności od tego, kiedy i które reformy będę najpierw forsowane, niesie to inne implikacje dla wzrostu i inflacji, a w konsekwencji dla kształtu polityki Fed i krzywej rynkowych stóp procentowych, co ma kolosalne znaczenie dla rynku walutowego. Skutki infrastrukturalne mogą być odczuwalne najwcześniej pod koniec 2017 r., choć trzeba pamiętać, że wielu Republikanów nie podchodzi do nich entuzjastycznie. Stąd początkowo ciężar pobudzenia wzrostu będzie na barkach obniżek podatków, jednak skala skłonności do oszczędzania stawia pod znakiem zapytania siłę oddziaływania na ożywienie. To są pytania, na które przyjdzie znaleźć odpowiedź w kolejnych miesiącach, ale na teraz bazowy pogląd jest taki, że cykl koniunkturalny USA może trwać dłużej niż się wcześniej wydawało, co wzmacnia rentowności obligacji skarbowych, wypycha w górę szczyt cyklu podwyżek stóp procentowych Fed, a to wspiera USD.

Wykres 1.  Silne odbicie indeksu dolarowego DXY i rentowności obligacji skarbowych USA.

Źródło: Bloomberg, TMS Brokers

Obecnie rynek już w 100 proc. zdyskontował podwyżkę stopy Fed w grudniu o 25 pb, a na przyszły rok daje 77 proc. szans na kolejne dwie podwyżki. W prognozach z września średnia oczekiwań członków FOMC na koniec 2017 r. także sugerowała dwie podwyżki. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że rynek zrezygnował ze swojego pesymizmu co do podwyżek i wreszcie zaczął wierzyć Fed. Jednak niebezpiecznym wytłumaczeniem może być, że nastawienie rynku nie zmieniło się, a zatem inwestorzy spodziewają się, że przy nowych prognozach w grudniu Fed wyraźnie podniesie swoją ścieżkę (3-4 podwyżki w 2017 r.). Wątpimy w taki zwrot w polityce zdominowanego przez gołębie Fed, który powinien być bardziej skłonny poczekać na szczegóły nowej polityki gospodarczej. W rezultacie rajd USD może trafić na pierwsze wyboje jeszcze przed końcem roku.

Euro

Euro przestaje być walutą wyłącznie kierowaną perspektywami poczynań ECB, a w coraz większym stopniu jest zakładnikiem niepewności politycznej w Europie. Brexit uderzył w unijną walutę pośrednio, ale wyniki referendum w Wielkiej Brytanii, a ostatnio wyborów w USA, pokazują, że populizm zyskuje na sile i może odegrać istotną rolę w kluczowych głosowaniach na Starym Kontynencie. Referendum konstytucyjne we Włoszech 4 grudnia otwiera listę przed przyszłorocznymi wyborami w Holandii, Francji i Niemczech, razem wywierając presję na spadki EUR. Przynajmniej do czasu francuskich wyborów (koniec kwietnia/początek maja) istotny poziom zmienności będzie zagnieżdżony w wartości unijnej waluty. Choć sondaże pokazują, że liderka Frontu Narodowego Marie Le Pen polegnie w drugie turze wyborów prezydenckich, wiarygodność badań preferencji wyborczych obywateli w tym roku mocno się zdeprecjonowały (prawda, Panie Cameron i Pani Clinton?).

Wykres 2.  Ryzyko polityczne ciąży na EUR.  Rosnąca różnica między rentownościami obligacji Włoch i Niemiec jest oznaką strachu o przyszłość strefy euro.

Źródło: Bloomberg, TMS Brokers

Po tym, jak już Europa otrząśnie się z politycznej zawieruchy, potencjał spadkowy EUR uważamy za ograniczony. Przy obecnym tempie skupu aktywów, w przyszłym roku ECB będzie musiał rozważyć proces stopniowego wygaszania programu, co zdejmie presję wypychania kapitału z europejskiego rynku długu i podniesie wartość EUR. Widzimy dołek EUR/USD na 1,03 w I kw., zanim powróci do 1,10 na koniec roku.

Jen

Reakcja jena po wyborach prezydenckich w USA jest miłym prezentem dla szefa Banku Japonii Kurody. Początkowo rynek nie mógł się przekonać do zmiany strategii w polityce monetarnej z permanentnej ekspansji na kontrolę kształtu krzywej rentowności, ale teraz, kiedy globalne oczekiwania inflacyjne rosną, rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w USA pną się w górę, a ich japońskie odpowiedniki są przyklejone do 0 proc., presja na transfer kapitału z JPY do USD narasta. Dopóki sentyment rynkowy pozostanie pozytywny, status jena jako „bezpiecznej przystani” pozostanie uśpiony.

Wykres 3. Rozjazd rentowności obligacji USA i Japonii (tu: średnia dla papierów 2-, 5- i 10-letnich) jest głównym motorem rajdu USD/JPY.

Źródło: Bloomberg, TMS Brokers

Funt

Opór brytyjskiej gospodarki przed pogrążeniem się w spiralę recesji w związku z wizją Brexitu daje przejściowe wsparcie dla funta, gdyż oczekiwania względem stóp procentowych Banku Anglii nie mogą już pójść niżej. Mimo to Brexit pozostanie źródłem niepewności i głównym determinantem zmienności funta. Już widać, że negocjacje Londynu z Brukselą będą ciężkie, co ryzykuje spadkiem inwestycji w Wielkiej Brytanii i kryzysem na rachunku obrotów bieżących, dając wystarczając o wiele, by w najbliższych miesiącach spodziewać się słabości funta. Jednocześnie sądzimy, że najgorsze funt ma już za sobą.

Złoty

Rzeczywistość po wygranej Donalda Trumpa stała się nieprzychylna dla rynków wschodzących. Nowy prezydent USA grozi protekcjonizmem, co najmocniej odczuwają gospodarki rozwijające się, a dodatkowym ciosem stała się repatriacja kapitału portfelowego do USA. Przy perspektywie wzrostu zadłużenia oraz wzmocnienia presji inflacyjnej w USA, marsz w górę rentowności papierów skarbowych Stanów Zjednoczonych uczynił mniej atrakcyjnymi papiery rządów Emerging Markets. W efekcie inwestycje w polskie obligacje straciły na uroku, przez co cierpi złoty pośród innych walut EM. W krótkim terminie słabość może się jeszcze nasilić przy kolejnej rundzie wyprzedaży długu. Dodatkowo niepewność polityczna w Europie będzie rykoszetem uderzać w sentyment do gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej. W drugiej części 2017 r. powinniśmy zobaczyć odreagowanie, kiedy fundamenty polskiej gospodarki ponownie zaczną błyszczeć. Na razie jednak czynniki wewnętrzne są bardziej zagrożeniem niż szansą dla złotego, gdyż spowolnienie gospodarcze podnosi obawy o stabilność budżetu. Podnieśliśmy prognozę EUR/PLN na koniec 2017 r. z 4,15 do 4,30.

Wykres 4. Rajd obligacji USA i dolara wysysa kapitał z rynków wschodzących. Wyprzedaż polskich obligacji osłabia złotego.

Źródło: Bloomberg, TMS Brokers

[Więcej w załączonym raporcie]

Pliki do pobrania

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/