Tydzień wrażeń

Poranne   •   21-09-2021 09:30
Już samo posiedzenie FOMC w bieżącym tygodniu jest dla inwestorów wystarczającym czynnikiem ryzyka. Dodatkowych wrażeń w poniedziałek dostarczyły doniesienia z Chin, gdzie nad jednym z największych deweloperów zawisło widmo bankructwa. Na rynkach finansowych zapanowała awersja do ryzyka, która we wtorek słabnie, a pole ponownie przejmuje obóz byków.
Tydzień wrażeń

Dotychczas władze w Pekinie zdają się nie zajmować stanowiska w sprawie, a rynek zastanawia się, czy władze dopuszczą do „kontrolowanego” upadku konglomeratu, czy jednak na końcu zwycięży troska o rynki finansowe i rząd w jakiś sposób (bezpośrednią pomocą lub gwarancjami) wesprze spółkę. W poniedziałek groźba niewypłacalności chińskiego Evergrande wstrząsnęła rynkiem i wywołała korektę. Ta nie osiągnęła jednak dużych rozmiarów. W Stanach Zjednoczonych Dow Jones stracił 1,78 proc., a notowania S&P500 zniżkowały o 1,70 proc. Najsilniej, o 2,19 proc., dołował Nasdaq100. Po długim weekendzie do gry wrócili inwestorzy z Japonii oraz Chin. Nikkei225 tracił 1,7 proc., a Hang Seng zniżkował o około 0,4 proc. Pomimo tego, że sytuacja fundamentalna na rynku nie uległa znaczącej zmianie to nastroje inwestorów wydają się poprawiać. Kilkanaście minut po otwarciu rynku kasowego futures indeksu DAX odbija o 1,1 proc., a dolar jest jedną z najsłabszych walut w przestrzeni G10. Traci również złoto, tradycyjnie uznawane za bezpieczną przystań, co oznacza, że zostały spełnione wszystkie warunki brzegowe powrotu apetytu na ryzyko.

Minimalnie maleje presja na złotego, który jednak pozostaje jedną z najsłabszych walut EM i najsłabszą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. We wtorek o poranku waluty krajów rozwijających się umacniają swoją pozycję. O 14:00 opublikowana zostanie decyzja banku centralnego Węgier. Rynek oczekuje kontynuacji zacieśniania monetarnego i szacuje podwyżkę o kolejne 25 pb. co oznaczałoby, że główna stopa procentowa wynosić będzie 1,75 proc. Złoty został poturbowany przez skok awersji do ryzyka, ale najważniejszym powodem słabości złotego jest bierność RPP. Większość członków nie widzi konieczności zacieśniania polityki pieniężnej, powołując się na podażowy charakter wzrostu cen. We wtorek rano złoty kwotowany jest następująco: 4,5990 za euro, 3,92 w relacji do dolara oraz 5,3625 w stosunku do funta. Dane o sierpniowej sprzedaży detalicznej nie powinny istotnie wpływać na wycenę złotego.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Maciej Madej
Maciej Madej

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.