Trump szuka „człowieka od niskich stóp”

Nowym elementem ataku stała się krytyka kosztownej renowacji siedziby Fed w Waszyngtonie, której budżet wynosi 2,5 mld USD. Trump twierdzi, że projekt jest przesadnie wystawny, a nawet może naruszać prawo. Dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu (OMB), Russ Vought, wysłał w tej sprawie list oskarżający Powella o łamanie przepisów. Sam Powell stanowczo odrzuca te zarzuty, określając je jako wprowadzające w błąd.
Choć formalne odwołanie prezesa Fed „za przyczyną” jest teoretycznie możliwe, taka sytuacja nigdy wcześniej nie miała miejsca i budzi poważne wątpliwości prawne. Sąd Najwyższy orzekł niedawno, że prezydent może zwalniać członków niektórych niezależnych agencji, jednak nie odniósł się bezpośrednio do statusu Rezerwy Federalnej. W rezultacie republikanie pozostają podzieleni – część z nich domaga się zmiany na stanowisku prezesa Fed, inni wskazują na wątpliwości prawne i ryzyko destabilizacji systemu.
Groźby pod adresem Powella nie przeszły bez echa na rynkach finansowych. Krótkotrwale spadł kurs dolara (ponad 1%), a rentowności obligacji USA wzrosły. Mimo że sytuacja szybko się ustabilizowała po złagodzeniu tonu przez Trumpa, niepokój wśród inwestorów pozostał. Senator Elizabeth Warren oskarżyła Trumpa o próbę podważenia niezależności banku centralnego pod pretekstem remontu i polityki stóp procentowych.
Kadencja Jerome’a Powella na stanowisku prezesa kończy się w maju 2026 roku, choć formalnie może on pozostać członkiem zarządu Fed jeszcze przez około 18 miesięcy po tej dacie. Tymczasem Trump nie ukrywa, że rozpoczął już poszukiwania następcy. Wśród najczęściej wymienianych kandydatów znajdują się Kevin Hassett, Kevin Warsh oraz Scott Bessent – osoby znane z preferowania niższych stóp procentowych. Sam Trump jasno deklaruje: „Interesują mnie tylko ludzie od niskich stóp procentowych”. Obecna sytuacja wokół Powella to nie tylko spór personalny, ale też eskalacja długotrwałego konfliktu o zakres i granice niezależności Rezerwy Federalnej. Choć bezpośrednie odwołanie Powella może się nie ziścić, polityczna presja ze strony prezydenta znacząco utrudnia prowadzenie stabilnej polityki pieniężnej – zwłaszcza w kontekście niepewności związanej z cłami, inflacją oraz ryzykiem recesji.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne