TMS Starter 3 X

Flesz   •   03-10-2022 07:47
Władimir Putin podpisał w piątek dokumenty dotyczące aneksji okupowanych ziem ukraińskich. Gazprom w weekend poinformował o kolejnym wstrzymaniu przepływu surowca wywierając w ten sposób presję na ceny gazu na europejskim rynku. Inflacja w Polsce okazała się najwyższa od 1997 roku. W USA wskażnik PCE osiągnał poziom wyższy od oczekiwań. Na Wall Street dominowały spadki. Indeksy giełdowe straciły ponad 1,5 proc.
  • Piątkowa sesja w USA zakończyła się na czerwono. Indeksy: Dow Jones (-1,71 proc.), S&P 500 (-1,51 proc.) i Nasdaq (-1,73 proc.) znacznie traciły. Indeks z Europy natomiast zyskał, Dax urósł o 1,16 proc., Cac 40 zyskał aż 1,51 proc., FTSE natomiast wzrósł o kosmetyczne 0,18 proc..
  • Wskaźniki giełdowe w Polsce natomiast pokazały mieszane wyniki. WIG 20 stracił 0,16 proc., kończąc dzień na 1377 pkt.. mWIG 40 natomiast zyskał aż 1,40 proc., sWIG 80 także urósł o 0,66 proc..
  • W piątek Laela Brainard wypowiedział się jastrzębio o polityce Fed. ,, Polityka pieniężna będzie musiała być restrykcyjna przez jakiś czas, aby mieć pewność, że inflacja wraca do zakładanego celu”. Dodała także, że aby zauważyć efekty zaostrzania polityki potrzeba czasu. Tego dnia także wypowiadał się John Williams (Fed Nowy Jork). Wspomniał on, że Fed będzie podnosić stopy procentowe, aż do momentu kiedy inflacja znacznie się nie osłabi.
  • Po spadku w lipcu o 0,2 proc. wydatki Amerykanów wzrosły w sierpniu o 0,4 proc., a więc silniej od prognoz ekonomistów (+0,2 proc.). Dochody wzrosły zgodnie z oczekiwaniami w takim samy tempie jak w lipcu (+0,3 proc.). Roczna dynamika indeksu cen wydatków osobistych Amerykanów spadła do najniższego poziomu od stycznia (+6,2 proc.), a dynamika jego "bazowej" wersji rosła r/r o 4,9 proc. (wobec 4,7 proc. w lipcu).
  • Według wstępnego odczytu roczna dynamika HICP w strefie euro wzrosła we wrześniu z 9,1 proc. do 10 proc. Ekonomiści oczekiwali wzrostu do poziomu 9,7 proc. Wysokość stopy bezrobocia w strefie nie zmieniła się w sierpniu i pozostała zgodnie z oczekiwaniami na rekordowo niskim poziomie 6,6 proc.
  • Władimir Putin ogłosił przyłączenie okupowanych ziem ukraińskich do Rosji. Przy samej decyzji kurs EUR/USD spadł poniżej 0,9750. Następnie zaś notowanie wzrosło i ostatecznie zakończyło tydzień w okolicach poziomu 0,98. Dziś natomiast główna para walutowa traci 0,15 proc. i jest na 0,9789.
  • W sobotę Gazprom zakomunikował, że zawiesił przesył gazu do Austrii oraz Włoch. Oficjalnym argumentem było to, że tamtejsy operator sieci odmówił potwierdzenia zleceń, które wskazują ilość tłoczonego gazu tranzytem.
  • W piątek GUS podał wstępne szacunki na temat inflacji we wrześniu. Wskaźnik CPI wyniósł 17,2 proc. rok do roku. To dużo więcej niż zakładał konsensus rynkowy (16,4 proc.). Zmiana w relacji do sierpnia wyniosła +1,6 proc. Na przyspieszenie wzrostu cen miały wpływ rosnące ceny nośników energii (3,7 proc.) a także żywność (1,7 proc.). 
  • Notowanie USD/PLN po wyznaczeniu szczytów (ok. 5,05) w zeszłym tygodniu, dziś natomiast traci od rana 0,03 proc. i jest na poziomie 4,9553. EUR/PLN w piątek około 12:00 zeszło o około 1 proc. w dół (do poziomu 4,85) i od tamtego momentu znajduje się w tym zakresie. Kwotowanie teraz wskazuje 4,8549.
  • Srebro od początku dnia zyskuje już aż 1,80 proc., a jego kurs jest na poziomie 19,37 USD. Notowanie złota wzrasta natomiast o 0,25 proc. i jest teraz na 1664 USD.
  • Poważnie zyskują też ceny ropy. WTI rośnie o 2,70 proc. i jest na 81,64 USD. Ropa Brent wzrasta natomiast o 2,65 proc. i kosztuje 87,44 USD za baryłkę.
  • Bitcoin minimalnie traci (-0,33 proc.) i kosztuje 19 172 USD. Ethereum spada o 0,98 proc., przy cenie 1290 USD.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.